امروز : دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت : ۱۹:۱۷:۴۳
[061] 33 36 45 54

علائم فیبروم رحم

علائم فیبروم رحم

توده های خوش خیم رحم که از عضله رحم منشا می گیرند فیبروم رحم یا میوم نامیده می شوند. فیبروم های رحم در میان بانوان بسیار شایع هستند تقریبا ۸۰ درصد خانم ها به این بیماری دچار می شوند. همچنین فیبروم های رحم خطرناک نیستند و منجر به سرطان نمی شوند.

در بسیاری از بانوان در طول زندگی فیبروم رحم ایجاد می شود ولی اکثر آنها نمی دانند که فیبروم رحم دارند زیرا در اغلب مواقع بدون علامت می باشد. متخصص زنان ممکن است به طور تصادفی طی یک سونوگرافی یا آزمایش از لگن بیمار تشخیص دهد که فرد دارای فیبروم رحم می باشد.

درمان فیبروم های رحم به منظور جلوگیری از عوارض جانبی حائز اهمیت می باشد  که دکتر نصرت نقاب فوق تخصص نازایی در اهواز می توانند شما را در این رابطه راهنمایی کنند. در صورت تمایل با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید پیج اینستاگرام ایشان را مشاهده کنید.

علائم

بسیاری از زنان مبتلا به فیبروم هیچ علائمی ندارند ولی گاهی ممکن است علائم زیر وجود داشته باشد:

 • خونریزی قاعدگی شدید
 • دوره های قاعدگی بیشتر از ۱ هفته طول بکشد
 • احساس فشار یا درد در لگن
 • تکرر ادرار
 • مشکل در تخلیه شدن مثانه
 • یبوست
 • کمردرد یا پادرد

چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟

در صورتی که مشکلات زیر را دارید به متخصص زنان مراجعه کنید:

 • درد لگن شما از بین نمی رود.
 • دوره های قاعدگی بیش از حد دردناک و طولانی
 • خونریزی بین دوره های قاعدگی
 • مشکل در خالی شدن مثانه

در صورتی که خونریزی شدید یا درد حاد در ناحیه لگن دارید سریعا به مراقبت های پزشکی مراجعه نمایید.

علل

پزشکان علل ایجاد فیبروم های رحم را نمی دانند اما تحقیقان بالینی به این عوامل اشاره دارند:

 • تغییرات ژنتیکی: بسیاری از فیبروم ها در اثر تغییرات در ژن هایی ایجاد می شوند که از دیگر سلول های طبیعی عضلانی رحم متفاوت هستند.
 • هورمون های استروژن و پروژسترون: این دو هورمون باعث رشد رحم در طول هر دوره قاعدگی جهت آماده سازی برای بارداری می شوند، ولی به نظر می رسد که این دو هورمون میتوانند باعث رشد فیبروم های رحمی شوند. فیبروم ها میزان حاوی استروژن و پروژسترون بیشتری نسبت به سلول های طبیعی عضلانی رحم هستند. با توجه به کاهش تولید هورمون ها پس از یائسگی، تعداد و اندازه فیبروم ها کاهش می یابد.
 • سایر عوامل رشد: برخی مواد غذایی مانند فاکتورهای رشد انسولین که به نگهداری بافت های بدن کمک می کنند نیز می توانند در رشد فیبروم های رحم موثر باشند.

پزشکان بر این باورند که فیبروم های رحم از یک سلول بنیادی در بافت عضلانی رحم به نام میومتریم ایجاد می شوند. در این حالت  یک سلول به طور مکرر تقسیم می شود و در نهایت منجر به تشکیل یک توده لاستیکی متمایز از دیگر بافت ها می شود.

الگوی رشد فیبروم های رحم متفاوت می باشد. ممکن است به آرامی یا به سرعت رشد کنند یا با اندازه ثابتی باقی بمانند. بعضی از فیبروم ها از طریق یک جهش ناگهانی رشد می کنند و برخی دیگر ممکن است خود به خود کوچک شوند. بسیاری از فیبروم های موجود در دوران بارداری هم، پس از بارداری کوچک شده یا ناپدید می شوند به طوری که رحم به اندازه طبیعی خود بازمی گردد.

عوامل خطر

برخی از عوامل دیگر می توانند بر رشد فیبروم رحم تاثیر بگذارند که عبارتند از:

 • وراثت: اگر مادر یا خواهر شما فیبروم رحم داشته باشد شما در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستید.
 • نژاد: در زنان سیاه پوست خطر ابتلا به فیبروم های رحم بیشتر نسبت به زنان سایر نژادها می باشد. علاوه بر این، زنان سیاه پوست می توانند در سنین جوانی بیشتر به این بیماری مبتلا شوند و احتمالا فیبروم های بیشتری نیز دارند.
 • عوامل محیطی: عواملی مانند شروع قاعدگی در سنین پایین، استفاده از روش های کنترل بارداری، چاقی، کمبود ویتامین D، مصرف بالای گوشت قرمز، مصرف کم سبزیجات و میوه های تازهف و نوشیدن الکل مانند آبجو می توانند خطر ابتلا به فیبروم رحم را افزایش دهند.

عوارض جانبی

اگرچه فیبروم های رحم معمولا خطرناک نیستند ولی ممکن است باعث ناراحتی شوند و می توانند منجر به عوارضی مانند کم خونی ناشی از خونریزی شدید شوند.

بارداری و فیبروم رحم

فیبروم های رحم معمولا در عدم باروری تاثیری ندارند ولی با این حال ممکن است فیبروم ها به خصوص فیبروم های ساب موکوزال می توانند باعث ناباروری شوند. فیبروم ها همچنین ممکن است عوارض حاملگی خاصی مانند  محدودیت رشد جنین یا زایمان زودرس را افزایش دهند.

علائم-فیبروم-رحم

علائم-فیبروم-رحم

جلوگیری از ابتلا به فیبرو های رحم

اگرچه محققان به مطالعه درباره علل ایجاد فیبروم های رحم ادامه می دهند ولی شواهد علمی کمی در مورد چگونگی جلوگیری از آنها در دسترس می باشد. در حالت کلی جلوگیری از فیبروم ها ممکن نیست اما تنها درصد کمی از این فیبروم ها نیاز به درمان دارند.

همچنین با انتخاب شیوه سالم زندگی مانند داشتن تناسب اندان و مصرف میوه ها و سبزیجات، شما می توانید خطر ابتلا به فیبروم رحم را کاهش دهید.

نتیجه گیری

هر چند فیبروم های رحم خطرناک نیستند و منجر به سرطان نمی شوند ولی بهتر است پس از تشخیص توسط متخصص زنان حتما تحت درمان قرار بگیرید تا به عوارض جانبی آن مانند کم خونی ناشی از خونریزی دچار نشوید.

سایر خدماتی که دکتر نصرت نقاب متخصص زنان در اهواز ارائه می دهند به شرح زیر می باشد:

درمان ناباروری

غربالگری دوران بارداری

زگیل تناسلی

اقدامات لازم برای بارداری

رحم جایگزین

پاسخ

هفت − 3 =