امروز : سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت : ۱۸:۵۲:۳۱
[061] 33 36 45 54

کیست آندومتریوز

کیست آندومتریوز

کیست آندومتریوز چیست؟
علل ایجاد کیست آندومتریوز چیست؟
آیا کیست آندومتریوز باعث ناباروری می شود؟
در ادامه با ما همراه باشید تا در این رابطه مطالبی را ارائه نماییم.

در رحم خانم ها یک لایه داخلی و پوششی وجود دارد که این لایه در هر سیکل ماهانه ریزش می کند که موجب عادت ماهانه می شود. این لایه داخلی مجددا در فاصله زمانی دو عادت ماهانه رشد می کند تا آمادگی لازم برای لانه گزینی جنین را داشته باشد ولی در صورتی که لانه گزینی و باروری رخ ندهد در ماه دیگر باز هم ریزش می کند.
حال تصور کنید چنین بافتی در جایی جز رحم قرار بگیرد مثلا روی تخمدان ها، در کنار لوله های رحمی یا پشت رحم قرار گیرد. در این صورت سلول ها مرتبا در حال رشد هستند و با هر عادت ماهانه ممکن است داخل حفره لگن ریزش کنند که باعث می شود در حفره لگن تحت تاثیر این بافتی که نابجا در این مکان قرار گرفته است ممکن است چسبندگی یا کیست آندومتریوز یا آندومتریوما ایجاد شود.

کیست-آندومتریوز

کیست-آندومتریوز

ارتباط کیست آندومتریوز با نازایی

کیست های آندومتریوز ممکن است باعث نازایی شوند ولی این بدین معنا نیست که هر فردی که کیست آندومتریوز دارد نمی تواند باردار شود ولی احتمال ناباروری در این افراد به دلیل وجود چسبندگی و کیست ها بیشتر است.
کیست آندومتریوز ممکن است اندازه های متفاوتی داشته باشند. اندازه آنها می تواند ۲ تا ۳ سانتی متر باشد و حتی بزرگتر تا ۱۰ سانتی متر. درون کیست آندومتریوز مایع شکلاتی رنگی جمع شده است که حالت کیستیک ایجاد می کند. به دلیل اینکه این کیست ها کمی چسبندگی هم به اطراف دارند معمولا دچار پیچ خوردگی نمی شوند یا کمتر پیچ می خورند ولی با همین وضعیت می توانند باعث اختلال در عملکرد لوله های رحمی یا انسداد آنها شوند همچنین می توانند باعث اختلال در تخمدان ها و سقط با احتمال بسیار پایین نیز شوند.

درمان کیست آندومتریوز در خانم ها بسیار حائز اهمیت می باشد و  دکتر نصرت نقاب فوق تخصص نازایی در اهواز در درمان کیست آندومتریوز دارای تبحر بالایی هستند. در صورت تمایل با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید پیج اینستاگرام ایشان را مشاهده کنید.

علل ایجاد آندومتریوز

۱- آندومتریوز به دلیل پس زدن خون قاعدگی در لگن رخ می دهد و یکی از عواملی که فرد را مستعد می کند، خونریزی هایی است که بسیار حجیم و طولانی هستند و به طبع آن احتمال آندومتریوز نیز افزایش می یابد.
۲- گاهی اوقات به خصوص در خانم هایی که در سال های اولیه قاعدگی هستند، انسدادهایی در مسیر مجرای تناسلی وجود دارد که باعث می شود خون در واژن، رحم و لوله ها جمع شده و پس از آن توسط لوله ها پس زده شود و در لگن ریخته شود که موجب تشکیل کیست آندومتریوز در آن ناحیه می شود. رحم و واژن جمع می شود.
۳- یکی از شایع ترین علل آندومتریوز وجود اشکالات در پرده بکارت می باشد یعنی در پرده بکارت منافذ خروجی وجود ندارد که مادرزادی می باشد که مهمترین علامت آن این است که فرد هر ماه دردهای شدید قائدگی را دارد ولی هیچ خونی از آن خارج نمی شود. علائم این مشکل هم دردهای عادت ماهانه و عدم خروج خون می باشد. درمان این مشکل بسیار راحت است و با یک جراحی کوچک می توان منافذ خروج خون را بر روی پرده بکارت ایجاد نمود.

نتیجه گیری

کیست آندومتریوز یکی از بیماری های زنان می باشد که نیاز است برای درمان آن به بهترین متخصص زنان مراجعه نمایید. همچنین گاهی کیست آندومتریوز یکی از علل ناباروری در زنان می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله بهترین متخصص زنان در اهواز مراجعه نمایید.

سایر خدمات دکتر نصرت نقاب متخصص زنان در اهواز:

زایمان سزارین در اهواز

درمان آندومتریوز

درمان ناباروری با IVF در اهواز

درمان ناباروری با میکرواینجکشن در اهواز

پاسخ

سه × سه =