دانستنی های قبل از بارداری

افرادی که قصد بارداری دارند لازم است پیش از اقدام به بارداری نکات مهمی را در نظر بگیرند و با متخصص زنان مشاوره کنند. مشاوره پیش از بارداری کمک می کند تا قبل از بارداری برای  بسیاری از اتفاقات و مشکلاتی که در دوران بارداری اتفاق میفتد آماده باشید و بتوانید راحت تر کنترل کنید.
بنابراین  در این مقاله قصد داریم به بررسی این نکات ضروری پیش از بارداری بپردازیم.

مهمترین عواملی که پیش از بارداری توسط متخصص زنان باید بررسی شوند عبارتند از

۱-    بیماری های خانم ها پیش از بارداری
۲-    داشتن وزن مناسب از طریق محاسبه BMI پیش از بارداری

اقدامات-پیش-از-بارداری
اقدامات-پیش-از-بارداری

چه بیماری های پیش از بارداری توسط متخصص زنان باید بررسی و کنترل شوند؟

از مهمترین مسائلی که متخصص زنان پیش از بارداری به آنها توجه می کند بیماری هایی است که ممکن است مادر داشته باشد که به دلیل عوارضی که روی بارداری می توانند بگذارند بسیار اهمیت دارند بنابراین پیش از بارداری یک سری آزمایشات از خانم گرفته می شود تا متخصص زنان متوجه این بیماری ها شود.
۱-    یکی از مهمترین بیماری ها، بیماری دیابت است و قطعا خانمی که قصد بارداری دارد باید دیابتش کنترل شود و پس از بررسی های لازم توسط متخصص زنان اجازه بارداری داده شود. در صورتی که دیابت پیش از بارداری کنترل نشود می تواند باعث شود تا نوزاد با وزنی بیش از حد طبیعی متولد شود.
۲-    بیماری دیگری که نیاز است پیش از بارداری کنترل و درمان شود فشار خون بالاست که حتما باید مورد توجه قرار گیرد.
۳-    بیماری هایی مانند صرع هم نیاز است پیش از بارداری بررسی شوند.
۴-    تالاسمی هم از جمله بیماری هایی است که پیش از بارداری باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد که این بیماری خوشبختانه پیش از ازدواج هم بررسی می شود و در صورتی که فقط یک نفر از خانم یا آقا ناقل باشد اجازه بارداری داده می شود. به همین دلیل مصرف یک سری مکمل ها از جمله فولیک اسید پیش از بارداری برای بیمار تجویز می شود و ثابت شده است که فولیک اسید می تواند از یک سری عوارض دوران بارداری به خصوص ناهنجاری های لوله عصبی پیشگیری کند.

توجه به اقدامات پیش از بارداری اهمیت زیادی دارد. دکتر نصرت نقاب فوق تخصص نازایی در اهواز با این اقدامات و نکات آشنایی کامل داشته و می توانند شما را راهنمایی کنند. در صورت تمایل با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید پیج اینستاگرام ایشان را مشاهده کنید.

آیا داشتن وزن مناسب پیش از بارداری ضروری است؟

از نظر متخصص درمان نازایی، وزن خانم پیش از بارداری باید مناسب باشد و اضافه وزن یا کمبود وزن نداشته باشد. وزن متناسب براساس BMI (نسبت وزن به مجذور قد برحسب متر) سنجیده می شود که باید پیش از بارداری نیاز است بین ۱۸٫۵ تا ۲۵ باشد. چاقی خانم پیش از بارداری قطعا می تواند عوارضی را در دوران بارداری ایجاد کند که می تواند شامل عوارضی مانند دیابت در دوران بارداری، سقط جنین، عفونت دستگاه های ادراری، فشار خون بالا و تولد زودرس نوزاد باشد.

بنابراین توصیه می شود هر وقت تصمیم به بارداری گرفتید از چند ماه قبل به متخصص زنان مراجعه کنید و مشاوره های قبل از بارداری را انجام دهید.

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

15 + 9 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با پزشک