اختلالات تعویقی و توقفی زایمان

عدم تناسب سر با لگن –اتساع بیش از حد رحم – وضعیت های غیر طبیعی جنین – نمایش صورت یا ابرو – بی حسی نخاعی و آرام بخشی بیش از حد ، آنالژی اپیدورال .
احتمالا عفونت رحم در کوریوآمنیونیت ، ناشی از طولانی شدن لیبر است اما علتی برای دیستوشی نیست .
در موارد بسیار کمی مانند عدم تناسب سر با لگن یا وضعیت غیر طبیعی جنین زائو مراحل اولیه فاز فعال را به صورت طبیعی طی می کند و در مراحل انتهایی روند زایمان کاهش می یابد . در این حالت معمولا اختلال هیپوتونیک رحم بروز کرده و سرویکس متورم شده و به نظر می رسد افاسمان خود را از دست داده است . لذا این بیماران اغلب نیاز به سزارین پیدا می کنند .

اختلالات تعویقی و توقفی زایمان

عدم تناسب نسبی سر با لگن عامل حدود یک سوم اختلالات تعویقی و حدود ۵۰ درصد موارد اختلالات توقفی است . با این وجود ۵۰ تا ۷۰ درصد زنانی که در حاملگی اول با تشخیص عدم تناسب سر با لگن تحت سزارین قرار گرفته اند در حاملگی بعدی زایمان واژینال طبیعی داشته اند . البته این مسئله در مورد آن دسته از بیمارانی صادق است که اختلال در دیلاتاسیون سرویکس داشته اند و در آن دسته از بیمارانی که دچار وقفه در نزول شده بودند امکان زایمان واژینال موفقیت آمیز در حاملگی بعدی ۱۵ الی ۲۰ درصد است . 

برخی مواقع اختلالاتی در زایمان وجود دارد و موجب می شود زایمان به مشکلاتی همراه شود و موجب ناراحتی مادر و همچنین جنین شود . دکتر نصرت نقاب متخصص درمان نازایی در اهواز می تواند برای جلوگیری از این اختلالات مادر را همراهی کند و مشاوره های لازم را به ایشان بدهد . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۳۳۳۶۴۵۵۴-۰۶۱ تماس حاصل فرمائید .

 

توقف نزول مرحله دوم زایمان

در اواخر مرحله اول زایمان جایگاه جنین به صفر تا ۱+ می رسد و با شروع مرحله دوم زایمان نزول با سرعتی بیش از ۱ الی ۲ سانتی متر ادامه می یابد . به عدم نزول عضو نمایش در مدت یک ساعت توقف نزول گفته می شود . دیستوشی مرحله دوم زایمان در ۵ الی ۱۰ زنان نولی پار و کمتر از ۲ درصد زنان مولتی پار رخ می دهد . علل این حالت عبارتند از : انقباضات ناکافی و یا غیر موثر رحمی عدم تناسب سر با لگن وضعیت غیر طبیعی جنین و آسینکلیتیسم شدید .
برحسب وضعیت مادر و جنین ، جایگاه عضو نمایش و علل به وجود آورنده این اختلال را می توان به وسیله انفوزیون اکسی توسین یا زایمان ابزاری و یا سزارین اداره و درمان نمود .
توجه : اگرچه طول مدت مرحله دوم بیش از ۲ ساعت در زنان نولی پار و بیش از ۱ ساعت در زنان مولتی پار از اندیکاسیون های ختم حاملگی هستند . اما می توان تا زمانی که وضعیت مادر و ضربان قلب جنین مناسب است به زایمان اجازه ادامه داد .

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

12 + 5 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با پزشک