دانستنی های لازم در مورد لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یک شیوه از جراحی می باشد که در این جراحی، جراح بدون شکافتن قسمت گسترده ای از شکم بیمار به قسمت مورد نظر دسترسی پیدا می کند. در واقع این عمل جراحی توسط ایجاد چند شکاف به روی شکم و فرستادن ابزار به قسمت مورد نظر انجام می شود. این ابزار ها، به جراح این امکان را می دهد که از طریق بیرون شکم جراحی را انجام دهد. گاهی نیز هنگام استفاده از جراحی هیستروسکوپی نیاز است که از لاپاراسکوپی استفاده شود.

مراحل انجام لاپاراسکوپی

ابتدا جراح قسمت های داخلی بدن را با استفاده از دوربینی که داخل شکم قرار دارد بررسی می کند. این دوربین بسیار کوچک است. در واقع یک میله می باشد که داخل آن لنز های کوچک با وضوح بالا قرار  دارد و تمام تصاویر را بر روی مانیتور نمایش می دهد.  این دوربین به جراح کمک می کند تصاویر داخل شکم را به صورت واقعی و با اندازه های بزرگتر و دقیق تر مشاهده نماید.

همانطور که می دانید داخل شکم تاریک بوده و در صورت عدم وجود نور دوربین ها قادر به گرفتن هیچ یک از تصاویر داخل شکم نمی باشند. بنابراین در کنار دوربین با استفاده از یک دستگاه نوری زردی را در داخل شکم قرار می دهند که با ایجاد روشنایی، اجزای شکم به راحتی با استفاده از دوربین ها قابل رویت می گردند.

همچنین تمام اجزای شکم روی هم قرار دارند و امکان دسترسی راحت برای جراح وجود ندارد . برای حل این مشکل مقداری گاز کربن دی اکسید وارد شکم می کنند که با وارد نمودن گاز CO2 و تنظیم فشار شکم برای حرکت راحت تر ابزار پزشکی آماده می شوند .

در طول جراحی از مایعاتی برای شست و شوی محیط داخل بدن استفاده می شود . این مواد وارد بدن می شود و سپس از نواحی و کنار اجزا بدن خارج می گردند . عملیات ورود و خروج مایعات با استفاده از لوله هایی که به دستگاه متصل هستند صورت می گیرد .

انواع لاپاراسکوپی

جراحی به روش لاپاراسکوپی معمولا برای درمان ۲ گروه از بیماری ها استفاده می شود .

  • درمان بیماری های زنان و زایمان ، رفع مشکلات دستگاه تناسلی
  • درمان بیماری های دستگاه گوارش

انواع جراحی هایی که توسط لاپاراسکوپی صورت می گیرد

در بسیاری از بیماری ها برای درمان از جراحی لاپاراسکوپی استفاده و می شود  مانند جراحی رفلاکس معده، جراحی آپاندیس، برداشتن طحال ، جراحی سنگ کیسه صفرا و … .

انواع درمان های جراحی لاپاراسکوپی

از لاپاراسکوپی برای درمان بسیاری از بیماری هایی چون برداشتن رحم و تخمدان، رفع چسبندگی رحم، جراحی بستن لوله های رحم و … استفاده می شود .

مراحل قبل از انجام لاپاراسکوپی

با توجه به نوع جراحی ، آمادگی های قبل آن متفاوت می باشد . در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم نمود :

در برخی موارد ممکن است قبل از انجام جراحی لاپاراسکوپی ، تصویر برداری صورت بگیرد .

بیمار بهتر است ناشتا باشد .

حتما قبل از جراحی داروهای مصرفی را به دکتر اطلاع داده تا در صورت ایجاد مشکل برا ی جراحی لاپاراسکوپی ، پزشک دستور قطع دارو را بدهد .

توجه داشته باشید که بعد از انجام جراحی اجازه راننده ندارید ، بنابراین همراه برای افرادی که جراحی لاپاراسکوپی انجام می دهند بسیار ضروری می باشد .

لاپاراسکوپی و درمان بیماری نازایی

نقش لاپاراسکوپی در تشخیص و درمان ناباروری نیز چشمگیر است. اگر تمام مراحل برای تشخیص نازایی را متخصص زنان و زایمان انجام داده باشد مانند بررسی کامل اسپرم ها ، تجزیه و  تحلیل تخمدان ها و … و مشکلات برطرف نشد از این روش استفاده می شود . معمولا بیمار در این شرایط دچار وجود نقض شدید در اسپرم می باشد ، یا تخمک گذاری خارج از تخمدان صورت گیرد در این صورت لاپاراسکوپی به درمان این بیماری کمک می کند .

به طور کلی برای درمان برخی بیماری ها مانند درد هنگام رابطه جنسی ، ناباروری غیر قابل درمان و غیر قابل توضیح ، مشکلات در تخمک گذاری و … از این روش استفاده می شود  .

مزایای جراحی لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی یکی از جراحی هایی می باشد که در بسیاری از بیماری ها کاربرد فراوانی دارد و در صورتی که به بهترین متحصص زنان در این حوزه مراجعه نمایید از مزایای این شیوه بهره مند خواهید گردید بدون اینکه عوارض خاصی را تجربه کنید. . در ادامه به معرفی مزایای استفاده  از جراحی لاپاراسکوپی می پردازیم :

  • مهمترین مزایای جراحی لاپاراسکوپی عدم برش شکم در هنگام انجام جراحی می باشد. صدمه وارد نشدن به پوست یکی از مهم ترین ویژگی های این جراحی می باشد .
  • یکی از مشکلات تمام بیماران بعد از انجام جراحی های مختلف درد بعد از جراحی می باشد. به همین دلیل در جراحی لاپاراسکوپی چون صدمه کمتری به بافت عصبی وارد می شود از انمام جراحی ، بیمار درد کمتری احساس می کند .
  • دراین عمل مدت ریکاوری بسیار کوتاه تر از سایر روش ها می باشد .
  • و …

معایب لاپاراسکوپی

باید توجه داشته باشید که جراحی لاپاراسکوپی یکی از جراحی های حساس می باشد و باید حتما توسط جراح و متخصص صورت گیرد در غیر این صورت ممکن است در هنگام انجام جراحی به اندام های داخلی شکم آسیب وارد شود .

همچنین ممکن است به دلیل اینکه در روش انجام جراحی لاپاراسکوپی ، برای انجام جراحی و امکان دسترسی راحت تر جراح از گاز استفاده می کند این گاز ممکن است بعد از جراحی موجب درد در ناحیه شکم بیمار شود .

وجود محدودیت در جراحی لاپاراسکوپی

افرادی که بیماری قلبی و عروقی دارند باید قبل از انجام جراحی لاپاراسکوپی بیماری آنها بررسی شود و در صورتی که پرشک تایید کند که جراحی برای بیمار خطری ندارد ، می تواند جراحی لاپاراسکوپی انجام دهد .

اگر شرایط جسمی بیمار مناسب نباشد و بدخیم باشد ، انجام جراحی لاپاراسکوپی برای اون توصیه نمی شود .

افرادی که در هنگام جراحی بیهوش می شوند ، انجام جراحی لاپاراسکوپی برای آنها مناسب نبوده و از جراحی باز برای درمان این بیماران استفاده می شود . لاپاراسکوپی جراحی است که امروزه بسیار مورد توجه زنان قرار گرفته است و همه به دنبال یک جراح بسیار خوب برای این کار هستند . دکتر نصرت نقاب متخصص درمان نازایی در اهواز لاپاراسکوپی را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد.

بهترین زمان برای انجام لاپاراسکوپی

انجام جراحی لاپاراسکوپی با دستور پزشک صورت می گیرد ولی بهتر است که ۵ روز بعد  از اتمام قاعدگی این عمل انجام شود .

انجام جراحی لاپاراسکوپی بهتر است یا عمل جراحی باز ؟

طبق تحقیقات صورت گرفته بر روی بسیاری از بیماران اگر شرایط انجام جراحی لاپاراسکوپی برای بیماران وجود داشته باشد این جراحی توصیه می شود . در این صورت ابتدا باید پزشک معاینه لازم را انجام دهد و بعد از تایید مناسب بودن شرایط جراحی لاپاراسکوپی برای بیمار ، اقدام به انجام این جراحی می نماید .

استفاده از جراحی لاپاراسکوپی در کشورهای اروپایی بسیار مورد توجه است .

جراحی لاپاراسکوپی ایمن است یا خیر ؟

دقت در انجام جراحی لاپاراسکوپی بسیار زیاد می باشد و به هیمن دلیل جراحی با روش لاپاراسکوپی بسیار ایمن می باشد . طبق آمار بدست آمده از بیمارانی که جراحی لاپاراسکوپی انجام داده اند ، احتمال عارضه به دلیل جراحی بسیار کمتر می باشد.

بسیاری از بیماری ها در چند سال گذشته که توسط جراحی لاپاراسکوپی انجام می شوند و کمترین عوارض را دارند ، مانند بیماری کیست تخمدان که یکی از بیماری های شایع در زنان است .

شرایط انجام جراحی لاپاراسکوپی

از مزایای دیگری که هنگام استفاده از جراحی لاپاراسکوپی بسیار کاربرد دارد ، در دختران جوانی است که دچار کیست تخمدان می باشند . این افراد برای درمان بیماری خود می توانند جراحی لاپاراسکوپی انجام دهند و به دلیل اینکه شکم آن ها درهنگام جراحی برش داده نمی شود برای همین در زایمان های طبیعی آن ها مشکلی ایجاد نمی شود .

کاندیدای مناسب جراحی لاپاراسکوپی

این افکار غلط وجود دارد که همه بیماران کاندید مناسبی برای انجام جراحی لاپاراسکوپی می باشد در صورتی که برای انجام جراحی لاپاراسکوپی باید تمام شرایط بیمار به خوبی بررسی شود . برای همین برای تشخیص شرایط لازم جراحی لاپاراسکوپی بهتر از به جراح و متخصص ماهر مراجعه کنید .

جراحی لاپاراسکوپی یکی از جراحی هایی می باشد که در آن داخل شکم بیمار پر از گاز می شود. بنابر این تاثیر بدی به روی ریه و قلب بیمار دارد . بیمارانی که مشکل ریوی و یا قلبی دارند برای انجام جراحی لاپاراسکوپی حتما متخصص تایید نماید و یا از همان جراحی باز استفاده شود .

گاهی برای بیمارانی که دچار خونریزی هستند انجام جراحی لاپاراسکوپی توصیه نمی شود .

تفاوت لاپاراسکوپی و جراحی باز

در جراحی باز شکم بیمار برش می خورد و همچنین میزان ابتلای بیمار در این نوع جراحی بسیار بالا می باشد ، میزان عفونت در جراحی باز بیشتر است .

لاپاراسکوپی دوره نقاهت کمتری نسبت به جراحی باز دوره نقاهت دارد و بیمار بعد از انجام جراحی لاپاراسکوپی می تواند هرچه سریع تر به فعالیت های روزانه خور بازگردد .

تفاوت لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی

در عمل هیستروسکوپی با از طریق واژن به بررسی رحم می پردازند و در صورتی که مشکلی در آن وجود داشت به کمک وسیله ای که دارای دوربین می باشد برطرف می کنند . گاه بعد از برسی به روش هیستروسکوپی جراح نیاز دارد که درمان را از طریق روش لاپاراسکوپی انجام دهد و باید در این روش یک حفره کوچک زیر شکم بیمار ایجاد کند . ولی در روش لاپاراسکوپی مشکل مشاهده شده و به همین روش نیز درمان می شود .

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

10 − 1 =

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
تماس با پزشک