جراحی میومکتومی راهی برای درمان فیبروم های رحم

  • جراحی میومکتومی چگونه انجام می شود؟
  • آیا جراحی میومکتومی دارای عوارضی است؟
  • آیا جراحی میومکتومی موجب نازایی می شود؟
  • بهترین گزینه ها برای انجام جراحی میومکتومی چه کسانی هستند؟

یکی از مهم ترین جراحی هایی که برای زنان انجام می شود جراحی میومکتومی می باشد.

در واقع زنانی که با مشکلاتی در ناحیه رحم و با فیبروم های رحمی رو به رو شده اند، برای انجام روند درمان باید تحت جراحی میومکتومی قرار گیرند تا بسیاری از مشکلات شان برطرف شود.

جراحی میومکتومی

جراحی میومکتومی به جراحی ای گفته می شود که در طی آن فیبروم های رحمی تخلیه شده و علائم و عوارضی که در پی فیبروم ها ایجاد شده است از بین می رود.

جراحی میومکتومی چرا انجام می شود؟

در واقع زمانی که فیبروم های رحمی یکسری علائمی را ایجاد کنند که روند طبیعی زندگی زنان را با اختلال روبر کرده باشد این جراحی انجام می شود.

برای مثال برای کاهش درد ها و نیز خونریزی هایی که در اثر فیبروم هایی رحمی ایجاد شده اند و نیز برای کاهش خونریزی های ناشی از فیبروم های رحمی جراحی میومکتومی انجام می شود.

از مهم ترین دلایل انجام جراحی میومکتومی این است که این فیبروم ها مانعی بر سر راه بارداری زنان هستند که با جراحی می توانند امکان باروری را در زنان افزایش دهند.

بنابراین در تمامی تکنیک هایی که در جراحی میومکتومی بکار گرفته می شود مهم ترین توجه پزشکان این است که آسیبی به رحم و نواحی داخلی شکمی وارد نشود.

عوارض احتمالی جراحی میوکتومی

بعد از جراحی میومکتومی یکسری عوارض و پیامد هایی رخ خواهد داد که تا حدودی طبیعی هستند اما اگر طول بکشد باید اقداماتی جدی در جهت بهبود آن ها انجام داد.

برای مثال از مهم ترین عوارض این جراحی :

  • خونریزی ؛ خونریزی از جمله عارضه هایی است که تا حدودی طبیعی است اما گر میزان خونریزی بیش از حد معمولی باشد باید حساس شد و با پزشک تان درمیان بگذارید.
  • ایجاد اسکار
  • چسبندگی های رحمی که در موارد نادری اتفاق می افتد
  • انسداد روده

تمامی این عوارض احتمالی هستند و در صورتی که بهترین تکنیک های جراحی بکار گرفته شود می تواند احتمال بروز آن ها به کمترین حد برسد.

از این رو بهتر است که در انتخاب پزشکی که قرار است این جراحی را برای شما انجام دهد نهایت دقت را داشته باشید.

جراحی میومکتومی راهی برای درمان فیبروم های رحمی

دکتر نصرت نقاب_ جراحی میومکتومی در اهواز

جراحی میومکتومی و نازایی

از مهم ترین نگران هایی که زنان دارند این است که مبادا جراحی میومکتومی موجب نازایی و ناباروری در زنان شود. باید بگوییم که این جراحی هیچ گونه آسیبی به دستگاه باروری زنان نمی زند و زنان می توانند باروری را مجددا تجربه کنند.

از سوی دیگر نیز اساسا این جراحی برای زنانی انجام می شود که تصمیم دارند که در آینده باردار شوند. بنابراین در این زمینه هیچ جای نگرانی وجود ندارد و می توانید برای روند درمان به انجام جراحی میومکتومی بپردازید.

بهترین گزینه ها برای انجام جراحی میومکتومی

  • زنانی که در سن باروری هستند و نمی خواهند رحم شان برداشته شود؛ در واقع این زنان به جهت اینکه در آینده برای بارداری تصمیم دارند بهتر است که میومکتومی انجام دهند تا رحم و تخمدان های آنها سالم باقی بماند و بتوانند باردار شوند.
  • زنانی که در سنین پایین هستند و نمی خواهند علائم یائسگی را زودتر تجربه کنند؛ در مواردی که سایر جراحی ها روی زنان انجام می شود و رحم و تخمدان هایشان برداشت می شوند نسبت به سایر زنان زودتر علائم یائسگی را تجربه می کنند و روند پیری آن ها آغاز می شود. زیرا تمامی هورمون های زنانه شان در داخل تخمدان ها ترشح می شود که دیگر وجود ندارد. بنابراین دچار پیری زود رس می شوند.

*مهم ترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که جراحی اخرین گزینه درمانی است که از سوی پزشکان انجام می شود. بنابراین ابتدا برای همه زنان سایر روش های درمانی انجام می شود تا در نهایت در شرایط حاد زنانی که وضعیت وخیمی دارند جراحی میومکتومی برای آنها انجام می شود.

نتیجه گیری

در طول نوشتار مهم ترین اطلاعاتی که در زمینه جراحی میومکتومی وجود دارد را در اختیار شما قرار دادیم. امید است که بتوانید با استفاده از این اطلاعات بهترین تصمیمات را در جهت درمان مشکلات پیش آمده اتخاذ کنید.

از سوی دیگر نیز بهترین جراحانی هستند که می توانند با بالاترین توانمندی این جراحی را برای شما انجام دهند و بهترین نتایج درمانی را رقم بزنند.​

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf

عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

4 × 5 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک