اقدامات لازم بارداری

اقدامات لازم بارداری مسئله ای است که می بایستی تمامی افرادی که تمایل دارند مادر شوند انجام دهند . زمانی که فرد تصمیم به بچه دار شدن می گیرد زندگی وی تغییراتی را به خود می گیرد و در واقع این تغییر نتیجه یک تصمیم گیری بزرگ در زندگی فرد می باشد . قبل از هر چیزی باید خانم خود را برای بارداری آماده کند . سلامت جسمی فرد اولین مولفه جهت بارداری سالم می باشد و پیش از بارداری باید چندین مسئله مهم و اساسی را در برنامه ریزی بارداری خود قرار داد .

ویزیت پیش از بارداری

متخصصان بر این باورند که بعضی از مکمل ها و داروهای مصرفی در دوره بارداری نبایست استفاده شود و بعضی از آن ها همچنین باید پیش از بارداری آغاز شوند زیرا بعضی از مکمل ها در چربی های بدن ذخیره شده و تا یک زمانی باقی می مانند . به همین دلیل هم خانم باردار و هم همسر وی می بایستی از لحاظ استفاده داروها و مکمل ها و هم چنین مصرف الکل – دارو – استعمال سیگار و کنترل وزن و ورزش و هم چینن بعضی از بیماری های مانند آبله مرغان – سرخجه – دیابت – فشار خون بررسی می شوند . به همین دلیل مصرف اسید فولیک بسیار مهم می باشد استفاده ۴۰۰ میلی گرم فولیک اسید در روز حداقل ۳۰ روز پیش از بارداری و دوره سه ماهه اول شانس مبتلا شدن جینن به اختلالات جینین را حدود ۵۰ الی ۷۰ درصد می کاهد و از دیگر نقوص تولد جلوگیری می کند .

استفاده نوشیدنی و سیگار و داروها

بعضی از تحقیقات نشان می دهد که استعمال دخانیات یا استفاده از برخی داروها می تواند به سقط جنین و یا نارسایی جنین یا کم وزنی منجر شود . باید به یاد داشت که استفاده بعضی از مواد خوراکی تاثیرات ماندگاری در سیستم بدنی فرد می گذارد و از سمتی دیگر تاثیرات قابل چشمگیری روی جنین می گذارد . تحقیقات نیز نشان گر این می باشد که مصرف تنباکو می تواند روی باروری فرد تاثیر بگذارد و متوقف کردن عادات ناسالم می تواند بسیار دشوار باشد .

استفاده از غذاهای مرغوب و سالم

خانم باردار باید سعی بر این داشته باشد حداقل ۲ فنجان میوه و ۲ و نیم فنجان سبزیجات هر روزه استفاده کند . به علاوه استفاده از حبوبات و غذاهایی که دارای کلسیم بسیاری همچون شیر – آب پرتغال هستند و منابع پروتئینی مانند لوبیا – دانه هاتی روغنی – آجیل بسیار مفید هستند .

در رابطه با استفاده از کافئین همچنین باید گفت اندازه قطعی مصرف کافئین چه میزان می باشد وجود ندارد . پزشکان متخصص زنان بر این باورند که خانم های باردار و آن هایی که تلاشی برای بارداری دارند می بایستی از مصرف بسیار کافئین خودداری کنند .

اقدامات-لازم-بارداری
اقدامات-لازم-بارداری

جلوگیری از بروز عفونت

مدیریت بدن جهت مبتلا نشدن به انواع عفونت ها در دوان پیش از بارداری بسیار حائز اهمیت می باشد . مخصوصا عفونت هایی که احتمال صدمه وارد کردن به جنین را افزایش می دهد . فرد می بایستی از غذاهای مشخصی مانند پنیرهای پاستوریزه نشده و سایر محصولات لبنی پاستوریزه نشده جلوگیری کند . گوشت خام و فرآوری شده و مرغ و ماهی های نیم پز می توانند محیطی را برای جمع شدن باکتری ها فراهم کند و در نهایت باعث شود سقط جنین رخ دهد و یا جینن نارس شود .

ورزش

انجام ورزش مخصوصا یوگا – پاده روی و شنا را باید به یاد داشت . این ورزش ها چه پیش و چه پس از بارداری علاوه بر این که سلامت جسمانی بسیار تاثیر گذار می باشد و ورم بارداری را کم می کند از مبتلا شدن به بیماری های دوران بارداری جلوگیری می کند و در سلامت جسمانی و روانی و کودک بسیار دخیل می باشد  .

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

15 + 18 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با پزشک