اهدای تخمک

اهدای تخمک برای بعضی از خانواده ها به معنای تحقق یافتن آرزو می باشد. داشتن فرزند برای هر خانواده ای بسیار لذت بخش می باشد و خانواده هایی وجود دارند که از داشتن این لذت محروم هستند . افرادی که به دنبال درمان ناباروی هستنذد تصمیم می گیرند که از فرد دیگری کمک گیرند . برای امر بارداری سه ارگان بسیار مهم وجود دارد : اسپرم – تخمک – رحم .

آیا می دانستید که می تون ناباروری را با روش های جدید و متدهای نوین درمان کرد ؟؟؟ دکتر نصرت نقاب متخصص زنان در اهواز می تواند با بهترین روش ها ناباروری را بررسی و آن را درمان کند . شما عزیزانی که به هر علتی نابارور هستید می توانید با تماس و مراجعه به دکتر نصرت نقاب به ناباروری خود پایان دهید . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۳۳۳۶۴۵۵۴-۰۶۱ تماس حاصل فرمائید .
 

برخی از خانم ها به علت های گوناگونی مانند یائسگی زودرس – تخمک ضعیف – نبودن تخمدان در زمان تولد و … قادر به این نمی باشند که از تخمدان خود جهت بارداری استفاده کنند . این در صورتی می باشد که تمام شرایط بارداری برای خانم فراهم می باشد و تنها مشکل نداشتن تخمک می باشد .امروزه تمامی روش های باروری درصورتی وجود دارد که توانسته تمامی زوجین را بارور  کند . یکی از نکاتی که بسیار اهمیت دارد در باروری اهدای تخمک می باشد . که این مسئله و اهدای جنین دارای مراقبت و شرایط ویژه است که بتواند یک باروری سالم و خوب را داشته باشد .اهدای تخمک به این معنا می باشد که در محیط آزمایشگاه تخمک اهدا شده به وسیله اسپرم های مرد که همسر گیرنده تخمک می باشد لقاح می یابد و جنینی که از این لقاح ایجاد شده است به رحم زن نابارور انتقال می یابد .

کسی که می خواهد تخمک را اهدا کند چه شرایطی باید داشته باشد

برای خانم ها معمولا باید زیر ۳۵ سال باشند چون هرچه سن خانم بالاتر رود کیفیت تخمک کمتر می شود . از لحاظ کمیت هم کمتر می شود . بنابراین سعی می شود که کسانی که زیر ۳۵ سال هستند بهترین گزینه برای اهدای تخمک هستند و معمولا بین ۲۱ تا ۳۰ سال بهتر می باشد . و مراکزی که اهدای تخمک را انجام دهند از افرادی استفاده می کنند که حدود این سن باشند .بالاترین سنی که می تواند شخص گیرنده تخمک داشته باشد می بایستی در رده سنی ۴۵ سال باشد . البته شخص می بایستی از خطرهای باروری در سن های بالا اطلاعات کافی داشته باشد و بعد از مشاوره های گوناگون تصمیم به این کار گیرد . و نیز نیاز است زوجی که تمایل دارند با اهدای تخمک درمان شوند مشاوره های لازم را انجام دهند .رحم شخصی که گیرنده تخمک می باشد می بایستی آمادگی لازم را داشته باشد و مراقبت های پیش از اهدای تخمک  را انجام دهند . برطبق تحقیقات انجام شده مشخصه های فیزیکی شخص گیرنده و اهدا کننده تخمک همچون رنگ پوست – رنگ چشم – رنگ مو و ساختار بدنی توصیه می شود که باهم هماهنگ باشد .نیاز می باشد که شخصی که می خواهد تخمک را اهدا کند از لحاظ ژنتیکی سلامت کافی را دارا باشد و از لحاظ بیماری آزمایشات لازم انجام شود .امروه مسائل زیادی در رابطه با اهدا کننده تخمک وجود دارد که آیا بهتر می باشد که فرد اهدا کننده یا دونور شناخته شود و یا ناشناس باشد ؟بیشتر کسانی که تخمک را دریافت می کنند مایل هستند که از افراد غریبه تخمک را دریافت کنند . علت اینکه شخص دریافت کننده مایل است که اهدا کننده غریبه باشد این است که تمایل دارد حریم شخصی خود حفظ شد . اما در برابر کسانی همچنین اصرار به شناختن اهدا کننده نیز دارد چون از نظرآن ها سابقه اجتماعی – فرهنگی اهدا کننده تخمک و ویژگی های ژنتیکی حائز اهمیت بسیاری است .مسئله دیگر این می باشد که آیا کودک می بایست از این موضوع اطلاع داشته باشد یا خیر . در مواقعی که بر طبق ملاحظاتی این حیقیقت کتمان می شود اما این یک موضوع ریسک پذیر می باشد که حقیقت به صورت ناخواسته آشکار شود .مسیر اهدای تخمک امکان دارد چندین ماه را به خود اختصاص دهد . در طی این مدت هنگامی که فرد اهدا کننده تحت نظر پزشک می باشد برای وی داروهایی تجویز می شود تا موجب شود  قاعدگی به تعویق بیفتد .

اهدای-تخمک
اهدای-تخمک

در این حالت می بایستی تخمدان های فردی که اهدا کننده می باشد به صورتی تحریک شود که بیشتر از یک تخمک آزاد کند که متخصص زنان با تجویز دوزهای چندگانه از هورمون محرک فولیکول این کار را انجام دهد . پزشک به وسیله آزمایش خون و سونوگرافی تخمک های آزاد شده را ارزیابی می کند . هر خانم طبیعی و بالع در یک ماه فقط یک تخمک آزاد می کند . بعد یک سوزنی که به پروپ سونوگرافی متصل می باشد وارد واژن شخص اهدا کننده می شود و تخمک از شخص اهدا کننده دریافت می شود . تخمک پیش از اینکه به رحم شخص گیرنده برسد در آزمایشگاه بارور می شود و در نهایت وارد رحم فرد گیرنده می شود.

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

2 thoughts on “اهدای تخمک

 1. زهرا - ژوئن 21, 2021 در 11:11 ق.ظ

  با سلام و روز بخیر من خانمی هستم ۳۶ ساله و نظر دارم تخمک اهدا کنم ایا ممکنه یا خیر

  پاسخ
  • دکتر نصرت نقاب - ژوئن 21, 2021 در 10:22 ب.ظ

   سلام لطفا با پزشک خود مشورت نمایید یا برای مشاوره و انجام معاینات لازم با شماره ۵۴ ۴۵ ۳۶ ۳۳ [۰۶۱ تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ

پاسخ

14 − 11 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک