درمان بی اختیاری ادرار

درحالت طبیعی سیستم دفع ادرار بدن اختیاری و با انقباض و انبساط ارادی عضله اسفنگتر خارجی در مجرا و عضلات کف لگن انجام می شود. بر خلاف تصور عموم بی اختیاری ادرار در افراد مسن طبیعی نیست و لازم است جدی گرفته شود. زیرا می تواند نشانی از یک بیماری جدی زمینه ای باشد که نیازمند درمان است. در ادامه به بررسی علل و درمان بی اختیاری ادرار می پردازیم.

انواع بی اختیاری ادرار

دلایل بی اختیاری ادرار

دلایل بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار می تواند در افراد مختلف با جنسیت، سن و دلایل متنوعی رخ دهد.

هر چیزی که باعث شود فرد کنترل تخلیه مثانه را از دست بدهد باعث بی اختیاری ادرار است.

بی اختیاری ادرار ممکن است بر اثر یکی از موارد زیر ایجاد شود:

 1. فشار های شکمی ناشی از سرفه و عطسه های خیلی محکم یا بلند کردن وزنه و بارهای سنگین.
 2. در شرایطی که بیمار به دلیل عفونت های ادراری دچار تکرر ادرار است.
 3. ابتلا به بیماری های نقص عصبی یا عضلانی بر اثر کهولت سن.
 4. بی اختیاری ادرار به دلیل نقص های فیزیکی یا ذهنی.
 5. و…

در برخی شرایط بی اختیاری ادرار در بیمار ناشی از تجمع چندین دلیل است.

در مجموع می توان گفت بی اختیاری ادرار بر اثر زایمان های طبیعی و آسیب به عضلات، ضعف عضلات کف لگن، چاقی مفرط، آسیب های مغزی مانند؛ سکته مغزی و… و تمرینات ورزشی سنگین ایجاد می شود.

بی اختیاری ادرار در زنان و مردان

بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار

برای درمان بی اختیاری ادرار ابتدا تشخیص علت آن ضروری است. پزشک با توجه به شرایط بیمار، سن و احتمالات ممکن برای بروز بی اختیاری ادراری از درمان های ساده شروع می کند. برای مثال اندازه گیری و کنترل میزان مایعات مصرفی بیمار، توصیه به نگه داشتن ادرار به مدت ۱۰ دقیقه و تخلیه کامل مثانه از ادرار از جمله اقدامات درمانی اولیه است.

درمان های رایج بی اختیاری ادرار

در موارد دیگر از درمان هایی مانند :

 • استفاده از تمرینات کگل برای تقویت و استحکام عضلات کف لگن که در جلوگیری از بی اختیاری ادرار در مواقع اضطراب و ترس نقش موثری دارد. پزشک نحوه صحیح انجام این تمرینات را به بیمار آموزش خواهد داد لازم به ذکر است که حین انجام تمرینات کگل برای افزایش تاثیر گذاری و بازده تمرینات از مخروط های کگل استفاده می شود.

 • در خانم هایی که بی اختیاری ادرار ناشی از افتادگی رحم یا افتادگی لگن با جراحی یا لیزر قابل درمان نیست از ابزاری به نام پساری استفاده می شود. پساری در داخل واژن قرار می گیرد و بی اختیاری ادرار را کنترل می کند.

 • درمان های دارویی که با استفاده از قرص یا پماد های موضعی حاوی هورمون به درمان بی اختیاری ادرار کمک می کند.

 • برای درمان بی اختیاری هایی که در پی فعالیت های ناگهانی مانند عطسه، سرفه یا خندیدن رخ می دهد از نوعی جراحی استفاده می شود که ماهیچه های لگن را تقویت کرده و حجم مثانه را افزایش می دهد.

 • استفاده از سلول های بنیادی برای ترمیم عضلات و بافت آسیب دیده ی مثانه می تواند در درمان بی اختیاری ادرار موثر باشد.

 • دریچه های مصنوعی نیز برای درمان بی اختیاری ادرار وجود دارد که معمولا برای درمان این عارضه در آقایان مورد استفاده قرار می گیرد اگر چه عوارض احتمال زیادی را موجب می شود. و ترجیح پزشک به استفاده از روش های درمانی دیگر است مگر مواردی خاص که با روش های فوق قابل درمان نباشد.

درمان بی اختیاری ادرار در زنان

شایع ترین علت بی اختیاری ادرار در زنان افتادگی رحم است. افتادگی رحم بسته به شدت آن از طریق لیزر یا جراحی قابل درمان است. و با درمان افتادگی رحم علائمی هم چون بی اختیاری ادرار نیز درمان می شود.

خلاصه مطلب

همان طور که شرح داده شد بی اختیاری ادرار در پی بیماری های مختلفی در زنان و مردان بروز می کند و دلیل آن می تواند ناشی از آسیب های مغزی یا آسیب های وارده بر عضلات و ماهیچه های کف لگن باشد، آن چه برخلاف تصور عموم لازم به ذکر است لزوم جدی گرفتن این عارضه است حتما در شهر محل سکونت خود به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید و پس از تشخیص علت آن تحت درمان صحیح واقع شوید. شما همراهان عزیز می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه درج نمایید. دکتر نصرت نقاب – متخصص زنان، زایمان و نازایی در اهواز پاسخگوی سوالات شما هستند.

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf

عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

20 + بیست =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک