تست پاپ اسمیر در اهواز

تست پاپ اسمیر در اهواز

دلایل انجام تست پاپ اسمیر

در تست پاپ اسمیر طی یک معاینه داخلی نمونه گیری انجام می شود. انجام این تست عمدتا برای تشخیص زود هنگام سرطان دهانه رحم می باشد. توصیه می شود زنان ما بین ۲۱ تا ۶۵ سال هر ۱ تا ۳ سال بسته به نظر متخصص زنان معالج این تست را انجام دهند.

تست-پاپ-اسمیر
تست-پاپ-اسمیر

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می گیرد؟

ابتدا پزشک شرح حال کامل بیمار و سوابق پزشکی او را ثبت می کند سپس شخص روی تخت مخصوص معاینه دراز می کشد. برای انجام این تست نیاز به اسپکولوم و یا وسیله یکبار مصرف مخصوص معاینه می باشد. قبل از شروع، اسپکولوم با آب گرم خیس می شود و سپس با استفاده از آن دیواره های واژن باز شده تا دهانه رحم قابل مشاهده باشد.
پزشک به وسیله سیتوبراش یا برس مخصوص تعدادی از سلول های دهانه رحم را با حرکت دورانی مخصوص برمی دارد. این معاینه به شخص آسیبی نمی رساند و دردناک نیست و فقط ممکن است بر اثر برخورد اسپکولوم به واژن احساس ناخوشایندی در شخص ایجاد نماید.
گاهی پس از انجام تست پاپ اسمیر، شخص خونریزی کمی دارد که این موضوع به هیچ وجه نگران کننده نیست. سلول های گرفته شده به آزمایشگاه فرستاده می شود که از طریق بررسی میکروسکوپی، ناهنجاری های احتمالی بررسی شود. در صورت وجود ناهنجاری های جزئی یک آزمایش مجدد ظرف مدت چند ماه تا یک سال و بررسی های تکمیلی مانند کولپوسکوپی صورت می گیرد. این ناهمنجاری ها می تواند از بین برود و در صورتی که نارسایی های شدیدتری وجود داشته باشد، انجام معاینات و بررسی های بیشتر ضروری می باشد.
تست پاپ اسمیر نمونه های سلولی برداشته شده از قسمت گردن رحم در خانم ها است. این آزمایش برای کشف سرطان یا عوارضی است که به سرطان تبدیل می شود. در صورتی که سرطان گردن رحم زود شناسایی شود قابل درمان است.
کشیدن سیگار، داشتن رفتارهای پرخطر جنسی و ابتلا به زگیل های تناسلی، بیماری های ضعیف کننده سیستم ایمنی و سایر بیماری های مقاربتی از عوامل مهم مستعد کننده این سرطان هستند. انجام تست پاپ اسمیر بهترین راه برای کاهش مرگ و میر ناشی از این سرطان است. در خانم های زیر ۳۰ سال انجام سالانه تست پاپ اسمیر توصیه می شود و در خانم های بالای ۳۰ سال با ۳ آزمایش طبیعی پاپ در ۳ سال متوالی و آزمایش های منفی از لحاظ ویروس پاپیلومای انسانی، انجام هر ۲ تا ۳ سال توصیه می شود.

انجام تست پاپ اسمیر در خانم ها بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا به تشخیص زودهنگام سرطان رحم کمک بسیاری می کند.  دکتر نصرت نقاب فوق تخصص نازایی در اهواز در زمینه تست پاپ اسمیر در اهواز دارای تبحر بالایی هستند. در صورت تمایل با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید پیج اینستاگرام ایشان را مشاهده کنید.

نکات ضروری درباره تست پاپ اسمیر

اما نکاتی که باید درباره تست پاپ اسمیر بدانیم این است:
۱- افزایش روابط جنسی نیاز به انجام تست پاپ اسمیر را بیشتر می کند.
۲- واکسن HPV نمی تواند جایگزین تست پاپ اسمیر باشد. در واقع واکسن HPV فقط تا اندازه ای می تواند از این سرطان جلوگیری کند. همچنین این واکسن نمی تواند از دیگر بیماری های مقاربتی پیشگیری کند.
۳- شیوع سرطان گردن رحم در کشورهای پیشرفته به دلیل انجام تست پاپ اسمیر نسبت به گذشته کمتر شده است.

سرطان سرویکس یا دهانه رحم

سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع و چهارمین عامل سرطانی منجر به مرگ در زنان است و در زنان بین ۳۵ تا ۴۵ سال بیشتر مشاهده شده است.
عوامل ابتلا به بیماری سرطان دهانه رحم
۱- ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV (زگیل تناسلی)
۲- مصرف سیگار
۳- سیستم ایمنی ضعیف مثل ابتلا به HIV
۴- مصرف قرص های پیشگیری از بارداری در طولانی مدت
۵- عدم زایمان
۶- بارداری و زایمان های متعدد
۷- آغاز کردن رابطه جنسی از سنین پایین

پیشگری از سرطان سرویکس یا دهانه رحم

۱- واکسن HPV
۲- رفتار امن و سالم جنسی
۳- اطمینان از سلامت جنسی شریک جنسی
۴- پرهیز از مصرف دخانیات

غربالگیری

۱- معاینه: معاینات منظم و دوره ای توسط پزشک متخصص زنان
۲- تست پاپ اسمیر: این تست به افراد بالای ۱۸ سال متاهل بعد از اولین رابطه جنسی توصیه می شود و در صورت نبودن مورد مشکوک، باید سه سال یکبار تکرار شود.
۳- DNA HPV، کولپوسکوپی و کورتاژ دهانه رحم: در صورت مشکوک بودن نمونه تست پاپ اسمیر، متخصص زنان برای اطمینان بیشتر از این آزمایشات استفاده خواهد کرد.

علائم

۱- خونریزی غیر طبیعی از واژن
۲- ترشحات مکرر و غیر معمول از واژن (تغییر رنگ و بوی ترشحات)
۳- داشتن درد در هنگام رابطه جنسی
۴- احساس فشار و درد شدید در لگن
۵- طولانی تر شدن دوران قاعدگی و افزایش حجم خونریزی
۶- بی اختیاری ناگهانی و بدون دلیل ادرار و مشاهده خون در ادرار
۷- کاهش وزن شدید
۸- خروج ادرار و مدفوع از واژن
باید توجه کرد که تعدادی از علائم ذکر شده مختص بیماری سرطان دهانه رحم نیست و بین تعدادی از بیماری ها مثل عفونت ها مشترک است.

سایر خدمات دکتر نصرت نقاب متخصص زنان در اهواز:

زایمان سزارین در اهواز

درمان آندومتریوز

درمان ناباروری با IVF در اهواز

درمان ناباروری با میکرواینجکشن در اهواز

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک