حاملگی پوچ

حاملگی پوچ یکی از مسائلی است که ممکن است هر خانمی با آن روبرو شود . یکی از علل های رخ دادن حاملگی پوچ ارتباط به مشکلات رحم و سرویکس که همان دهانه رحم است دارد . حاملگی پوچ نخست همچون یک بارداری طبیعی به چشم می آید . یکی از نشانه هایی که حاملگی پوچ دارد حالت تهوع و استفراغ حاد می باشد . جهت جلوگیری از عواقب حاملگی پوچ می باستی بافت پوچ کاملا از رحم مادر خارج شود .

آیا از عواقب حاملگی پوچ اطلاعاتی دارید ؟ حاملگی پوچ می تواند هر کسی را در گیر کند و این بیماری برای درمان نیازمند یک متخصص زنان می باشد . دکتر نصرت نقاب فوق تخصص نازایی در اهواز می تواند حاملگی پوچ را تشخیص دهد و به بهترین روش آن را درمان کند . شما عزیزان می توانید جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۳۳۳۶۴۵۵۴-۰۶۱ تماس حاصل فرمائید .

حاملگی پوچ یا هیداتیفورم توموری می باشد که سرطانی نیست که نشانه هایی مشابه حاملگی طبیعی دارد و در طول آن جفت بدون رشد جنین به رشد خود ادامه می دهد . حاملگی پوچ اصولا در موقعیتی اتفاق می افتد که تخم باردار شده به دیواره رحم می چسبد اما موجب نمی شود که جنین رشد کند . در واقع این حاملگی پوچ حتی پیش از هنگامی که زن متوجه بارداری شود اتفاق می افتد . در بارداری پوچ جفت به رشد خود ادامه می دهد اما عمر او بدون جنین مدت کوتاهی می باشد . حاملگی پوچ دلیل نیم درصد سقط جنین سه ماه اول بارداری می باشد و اصولا در خانم هایی که بیشتر از ۳۵ سال یا کمتر از ۲۰ سال سن دارند اتفاق می افتد .

انواع حامگی پوچ

حاملگی پوچ به دو نوع کامل و جزئی تقسیم می شود .

حاملگی پوچ کامل : در این نوع  حاملگی جنین یا جفت طبیعی وجود ندارد .

حاملگی پوچ جزئی : در این نوع حاملگی پوچ جنین غیر عادی و جفت تا  اندازه ای طبیعی می باشد و جنین رشد می کند اما ناقص و بد شکل می باشد . حاملگی پوچ عوارض بسیار حادی را به دنبال دارد به عنوان نمونه موجب یک بیماری نادر از سرطان می شود و احتیاج فوری به درمان ندارد .

علل حاملگی پوچ

بالا رفتن سن مادر : احتمال رخ دادن حاملگی پوچ با بالا رفتن سن مادر و در خانم های بالای ۳۵ سال بیشتر می شود. اما در گزارشات به دست آمده سن مادر شرایط حاملگی پوچ را فراهم می کند .

سابقه حاملگی پوچ : اصولا خانم هایی که در گذشته دو بار سقط جنین و حاملگی پوچ را داشتند بیشتر در معرض حاملگی پوچ هستند .

ارتباط بیماری های مزمن در حاملگی پوچ : خانم هایی که دچار دیابت هستند و از کمبود ید و تیروئید رنج می برند بییشتر در معرض حاملگی پوچ هستند .

اختلالات رحم : یکی از دلایلی که موجب حاملگی پوچ می شود مشکلات رحم و سرویکس می باشد .

مصرف سیگار و مشروباات الکلی : یکی از علل های زمینه ساز رخ دادن حاملگی پوچ – مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی در خانم ها می باشد که این امر می تواند بارداری پوچ را رخ دهد .

آزمایشات آمنیوسنتز : با درصد کمی ی تواند موجب سقط مکرر جنین شود .

حاملگی پوچ
حاملگی پوچ

حاملگی  پوچ چه نشانه هایی دارد

حاملگی پوچ مانند یک بارداری عادی به نظر می رسداما بیشتر بارداری های پوچ موجب رخ دادن علائم ذیل می شود:

 • فرد از واژن دچار خونریزی قهوه ای تیره تا قرمز روشن در طول سه ماهه اول بارداری می شود که می تواند حاملگی پوچ را نشان دهد .
 • حالت تهوع و استفراغ شدید می باشد .
 • دفع کیست هایی همچون خوشه انگور می باشد .
 • برخی اوقات در زمان حاملگی پوچ درد لگن احساس می شود .

تشخیص حاملگی پوچ

 • انجام سونوگرافی
 • معاینات لگنی
 • آزمایشات خون
 • آزمایش های بافتی

درمان حاملگی پوچ

حاملگی پوچ مدت زمان بسیاری را به خود اختصاص می دهد و در آخر ممکن است به صورت خود به خود سقط انجام شود . جهت  جلوگیری از عوارض حاملگی پوچ می بایست بافت پوچ کاملا از رحم مادر تخلیه شود . اگر بافت پوچ با سقط خود به خود کاملا از بدن خارج نشود متخصص زنان از روش های ذیل برای درمان استفاده می کند .

 • دارو
 • کورتاژ
 • خارج کردن رحم از بدن
 • پایش و کنترل هورمون
دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک