خشکی واژن

خشکی واژن در گروه رده سنی پایین به شدت مطرح نمی باشد  یعنی تا زمانی که هورمون زنانه استروژن در زن وجود داشته باشد باعث می شود که ترشحات هم نیز وجود داشته باشد و خشکی واژن رخ ندهد . بیشتر شکایتی که خانم های جوان از خشکی واژن دارند در زمان مقاربت و برقراری رابطه جنسی می باشد که بسیار آن ها را آزار می دهد .

خشکی واژن با چه نشانه هایی همراه است ؟

  • فرد احساس خارش بیش از حد دارد
  • واژن دچار ترشحاتی می شود
  • در زمان برقراری رابطه جنسی فرد دچار درد و خونریزی می شود .
  • در زمان دفع کردن ادرار فرد احساس سوزش می کند .

و این مسئله با کاهش میل جنسی فرد ارتباط مستقیمی دارد که کاهش میل جنسی باعث می شود که ترشحات لغزنده ای که در زمان برقراری رابطه جنسی تولید می شود در آن زمان تولید نشود و فرد از خشکی واژن شکایت داشته باشد و مکانیسم آن با خانم هایی که یائسه هستند کاملا باهم فرق دارد و متفاوت است . خانم هایی که در دوران یائسگی هستند هورمون استروژن ندارند و فاقد هورمون زنانه هستند و باید در این جا گفت تمامی عوارض دوران یائسگی مربوط به همین کاهش هومورن زنانه است .

خشکی واژن بیماری است که اکثر خانم ها شکایت دارند. دکتر نصرت نقاب فوق تخصص نازایی در اهواز این روش را بسیار عالی انجام می دهد و مهارت زیاد وی در این خصوص باعث شده است که موفقیت های بسیاری را در این زمینه کسب کند .

بافت داخل واژن رنگ صورتی خود را از دست می دهد و بی رنگ می شود . لایه داخل نازک تر می شود و دیگر ترشحاتی از خود  ندارد و از خشکی به حدی شاکی است که ممکن است با نزدیکی و یا بدون نزدیکی دچار شکنندگی و قارچ های واژن شوند .  درمانی که برای این افراد توصیه می شود استفاده از هورمون زنانه است اما به صورت صحیح و کنترل شده باید باشد ه بایستی متخصص زنان برای آن ها تجویز کند . توصیه می شود بدون تجویز پزشک اصلا اقدام به استفاده از هورمون زنانه نکنید .

یکی از روش های درمان دیگری هم که می توان استفاده کرد این است که در موقع نزدیکی از ژل های روان کننده استفاده شود . برای کسانی که در دوران یائسگی نیستند و هنوز یائسه نشده اند نباید از هورمون زنانه استفاده کرد چون آن ها به تنهایی دارای هورمون زنانه بسیار هستند .

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

18 + 18 =

مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه
تماس با پزشک