آیا رحم دوشاخ باعث نازایی می شود؟

رحم دوقطبی یا رحم دوشاخ یکی از انواع اختلالات مادرزادی است که از بدو تولد با فرد همراه است. در این اختلال فرم کلی رحم به شکل قلب است. در مواردی هم یک تیغه به طول، کامل رحم را به دو قسمت تقسیم کرده است.

رحم دو شاخ چیست؟
تصویر شماتیک رحم دوشاخ

در رحم های دو شاخ بخش های فوقانی رحم کاملا از هم مجزا هستند و هیچ اتصال و ارتباطی بین آن ها دیده نمی شود. این اختلال ناشی از شکل گیری غیر طبیعی رحم در روند طبیعی رشد رحم می باشد.

بنابراین روند رشدی رحم دو شاخ کاملاً غیر ارادی و بیرون از حوزه توانایی فرد است و فرد هیچ نقشی در نحوه شکل گیری رحم ندارد.

در شکل طبیعی رحم هیچ دیواره ای بین دو طرف رحم دیده نمی شود و فضای مابین آن کاملاً باز است. به همین دلیل جنین به راحتی در فضای رحم رشد می کند و هیچ مشکلی برای آن ایجاد نمی شود.

روش های تشخیص رحم دوقطبی یا دوشاخ

در مواردی که پزشک نواحی لگنی را معاینه می کند ممکن است که دهانه رحم را غیر طبیعی و به شکل دوسر ببیند. در این شرایط توصیه می کند که برای سایر روش های تشخیصی اقدام کنید. مثل:

 • سونوگرافی
 • سونو هیستروگرافی
 • ام آر آی
 • هیستروسالپینوگرافی

علائم و نشانه های رحم دو قطبی یا رحم دو شاخ

برخی از زنان می پرسند که از کجا بفهمم که رحم من دوشاخ است یا نه؟ یکسری علائم و نشانه هایی وجود دارد که با توجه به آن ها می توانید این عارضه را تشخیص دهید. مثل:

 • سقط مکرر
 • تجربه دوره های دردناک عادت ماهیانه
 • درد در نواحی شکمی
 • درد در هنگام رابطه جنسی
 • خونریزی های واژینال که نامنظم هستند

علت شکلی گیری رحم دو قطبی یا دوشاخ

دلیل اصلی و علت اساسی شکل گیری رحم به طور دو شاخ دقیقاً مشخص نیست. تنها اطلاعاتی که در این زمینه داریم این است که دختران از بدو تولد با این عارضه متولد می شوند. در واقع این اختلال همانطور که گفته شد در دوران جنینی و در روند شکل گیری رحم ایجاد می شود.

نحوه درمان رحم دوشاخ
تشخیص و درمان رحم دوشاخ

رحم دو قطبی و ارتباطش با بارداری

رحم دو قطبی یکی از مهم ترین بیماری های زنان است زیرا که مهم ترین بخشی که در روند بارداری درگیر خواهد بود رحم است که سلامت آن این امکان را فراهم می کند که زنان تجربه بارداری داشته باشند. جنین در این فضا قرار است که رشد داشته باشد. بنابراین شکل کلی رحم نقش زیادی در نحوه سپری شدن نه ماهه بارداری دارد.

بالطبع زنانی که با این عارضه مادرزادی روبرو هستند پیش از روند بارداری باید بررسی هایی را در ناحیه رحم داشته باشند. در صورت مواجهه با هر گونه اختلال در ناحیه رحم لازم می شود مراقبت های بیشتری انجام گردد.

رحم دوشاخ و تاثیر آن روی ناباروری

یکی از ترس های زنان این است که رحم دوشاخ آنها باعث نازایی آنان گردد. اما شواهد پزشکی نشان می دهد که رحم دوشاخ تاثیری در ناباروری و نازایی زنان ندارد.

اما به هر حال رحم دوشاخ باعث می شود که دوران بارداری زنان دچار این عارضه همچون دوران بارداری یک زن دارای یک رحم معمولی نباشد. در نتیجه باید مراقبت های بیشتری داشته باشد تا مشکلی برای جنین ایجاد نشود.

مراحل درمان رحم دوشاخ
مراحل و چگونگی درمان رحم دوشاخ

روش درمان رحم دو شاخ

جراحی مهم ترین روش درمان رحم دو شاخ است. اما جراحی در دو مورد ضرورت پیدا می کند. از جمله این موارد:

 • زمانی که رحم دو شاخ شرایطی غیر طبیعی به وجود آورد و با علائم و نشانه های مختل کننده روند عادی زندگی همراه باشد.
 • زمانی که رحم دوشاخ علت قطعی و اصلی سقط مکرر جنین در زنان باشد.

بنابراین در این شرایط زنان در طی یک عمل جراحی می توانند فرم کلی رحم را بهبود بخشند تا مشکلات ناشی از این عارضه برطرف شود.

نتیجه گیری

بسیاری از بهترین متخصصین زنان می توانند با تشخیص های به موقعی که دارند از بروز بسیاری مشکلات ناشی از رحم دوشاخ جلوگیری کنند. عزیزانی که ساکن شهر اهواز هستند می توانند به مطب دکتر نصرت نقاب متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه نمایند.

بنابراین توصیه این است که در روند درمان نهایت همکاری را با پزشک تان داشته باشید. برای مثال در صورتی که رحم دو شاخ دارید و باردار هم هستید حتماً در فواصل زمانی کوتاهی به پزشک مراجعه کنید و معاینات لازم را انجام دهید.

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

هفت − 7 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک