زایمان طبیعی در اهواز

زایمان طبیعی در اهواز  یکی از نخستین روش های زایمان می باشد که در سالیان دور و حتی امروزه بسیار استفاده می شود . می توان گفت یکی از روش های زایمان که هیچگونه خطر و عوارضی ندارد زایمان طبیعی می باشد .

مزایای زایمان طبیعی در اهواز

زایمان طبیعی چه مزیت هایی دارد؟

زایمان طبیعی نخستین روش زایمان می باشد که طرفداران بسیاری را از آن خود کرده است. به وسیله این روش زایمان جنین از رحم مادر متولد می شود. زایمان طبیعی به وسیله پزشک و برخی از داروها صورت می گیرد اما مزایای آن همانند زایمان فیزیولوژیک می باشد. زایمان طبیعی در برابر زایمان سزارین هیچگونه خطری برای مادر و جنین ندارد اگرچه در شریطی که به علت وضعیت عمومی مادر و یا جنین خطری برای آن ها باشد که در این شرایط پزشک زایمان سزارین را تجویز می کند.

به دلیل اینکه تقریبا تمامی مراحل در این نوع از زایمان به طور طبیعی اتفاق می افتد استفاده از داروهای بیهوشی و یا سرکننده ها بسیار کمتر است. بنابراین  مادر و بچه دچار هیچگونه حساسیت دارویی نخواهند شد. با توجه به امکانات بیمارستان ها امروزه شرایطی برای مراجعین فراهم شده است تا همسر بیمار نیز بتواند در کنار بیمار حین عمل حضور پیدا کند. این امر قوت قلبی خواهد بود برای بیمارانی که دوست دارند در این شرایط حساس تنها وارد اتاق عمل نشوند.

یکی از عوارض زایمان دچار شدن به یبوست است. مادرانی که به طور طبیعی زایمان می کنند میتوانند بعد از زایمان به راحتی راه بروند، حمام کنند یا نوزاد خود را در آغوش بگیرند. بنابراین بسیار کمتر دچار یبوست می شوند و این مشکل را به آسانی پشت سر می گذارند.

زایمان طبیعی بدون درد

با پیشرفت های زیادی که در علم پزشکی به وجود آمده است، اماکن زایمان طبیعی بدون درد و یا اگر بخواهیم بهتر بگوییم زایمان طبیعی با درد کم را می توانید تجربه کنید. خیلی از بانوان به دلیل ترس از زایمان طبیعی و دردهای ناشی از آن از انجام زایمان به صورت طبیعی خودداری می کنند و حتی از شنیدن نام آن هم واهمه دارند. تمام این موارد به دلیل عدم آگاهی و دانش کم درباره علم پزشکی امروز است.

بسیاری از روش های امروزی در گذشته وجود نداشته یا به آن توجه نمیشده است. اما در عصر امروز می توانید با مراقبت های بعد از زایمان که پزشک متخصص به شما می دهد و رعایت یکسری نکات ساده همچون ورزش های خاصی که پزشک به شما تعلیم می دهد یک زایمان طبیعی بدون درد را تجربه کنید. در این فرآیند جراح متخص با توجه به شرایط بیمار از داروهای بیحسی برای کاهش درد بیمار استفاده می کند.

مشاوره قبل از زایمان طبیعی

مشاوره قبل از زایمان طبیعی کمک شایانی به روش زایمان و نحوه زایمان می کند.

مراقبت های لازم قبل از زایمان طبیعی

 • مهم ترین قدم در مراقبت های قبل از زایمان طبیعی انتخاب یک متخصص زنان می باشد باید در انتخاب پزشک خود دقت فراوان کرد.
 • حتما لازم است پیش از حاملگی تحت نظر پزشک باشید.
 • باید سعی داشت پیش از تصمیم در رابطه با روش زایمان خود اطلاعات کافی را در هر روش دریافت کنید تا بتوان بهتر در اینباره تصمیم گرفت.

چه عواملی زایمان طبیعی را به زایمان سزارین تبدیل می کند؟

عوامل خطر آفرین که زایمان طبیعی را به زایمان سزارین تبدیل می کند:

 • ممکن است جفت کشته شود.
 • فشار خون مادر بالا رود.
 • ضربان قلب نوزاد کم شود.
 • جنین در رحم موقعیتی غیر نرمال داشته باشد.
 • سر نوزاد نسبت به لگن مادر بزرگ تر باشد.
 • بند ناف و جفت دارای مشکلاتی باشند.
 • نارس و یا دیر رس بودن جنین

اکثر مادران در طول زایمان نگران سلامت خود و جنین می باشند و با نزدیک شدن به موعد زایمان این نگرانی و اضطراب بیشتر می شود اما باید گفت این نگرانی بیهوده است چراکه متخصص زنان با داشتن مهارت و تجربه ای که دارد کاملا مراقب جنین و مادر می باشد و اگر متوجه خطری شود اقدام به جراحی سزارین می کند. زایمان طبیعی نه تنها مزیت هایی که برای کودک دارد بلکه باعث می شود هیچگونه آسیبی به مادر وارد نشود.

دکتر نصرت نقاب فوق تخصص نازایی در اهواز  زایمان طبیعی را به بهترین شکل انجام می دهد .دکتر نقاب با تمام مهارت و دانش خود زایمان طبیعی را طوی که برای مادر و جنین خطر نداشته باشد انجام می دهد . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۳۳۳۶۴۵۵۴-۰۶۱ تماس حاصل فرمائید .

آغاز زایمان طبیعی چه علائمی دارد؟

 • درد به صورت حاد در قسمت زیر شکم و کمر که این درد به تدریج بیشتر می شود.
 • درد در قسمت شکم و کمر در مراحل اولیه خود بسیار کم و طولانی می باشد اما به تدریج و با آماده شدن جنین برای تولد است درد بسیار کوتاه ولی دارای خطرات زیادی می باشد.
 • ترشح خونی از واژن و یا مهبل
 • با چرخش جنین به سمت رحم فشاری که به رحم وارد شده است با ترشحات خونی همراه می باشد. در نهایت این امر موجب می شود یکی از علائم آغاز زایمان باشد.
 • آبریزش از واژن می بایستی گفت هر نوع آبریزشی از واژن یکی از علائم آغاز زایمان می باشد. در این مواقع فورا باید به بیمارستان مراجعه کرد.

زایمان طبیعی دارای چه مراحلی می باشد؟

 • مرحله اول شروع دردهای زایمان تا باز شدن کامل دهانه رحم می باشد.
 • مرحله دوم دهانه رحم به صورت کامل باز می شود و نوزاد خارج می شود
 • مرحله سوم آخرین مرحله خارج شدن کامل نوزاد و جفت می باشد.

عوارض زایمان طبیعی

بسیاری از نگرانی های مادران باردار در رابطه با تغییرات و عوارض حین و بعد از زایمان است. در واقع می توان به جرات گفت که عوارض زایمان طبیعی بسیار کمتر از روش های دیگر است. برخی فکر می کنند به علت فشارهای وارده و دردهای زایمان دچار مورادی مثل شل شدن واژن یا افتادگی مثانه بعد از زایمان می شوند.

باید بدانید بدن به طور طبیعی برای این فرآیند ساخته شده و تولد نوزاد یک امر فیزیولوژیک کاملا طبیعی است که بدن با آن سازگاری دارد. در بسیاری از موارد نیازی به مداخله ضروری پزشک نیست و مادر می تواند فرزند خود را کاملا بی خطر و سالم به دنیا بیاورد.

آمادگی جسمانی مادر هنگام زایمان می تواند در این زمینه به شما کمک کند. نکته مهم تر اینکه مهارت پزشک متخصص زنان که عمل زایمان را برای شما انجام می دهد در این رابطه بسیار موثر است. لازم است در انتخاب پزشک متخصص دقت لازم را داشته باشید تا از عوارض حین زایمان و بعد از زایمان طبیعی جلوگیری کنید.

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

نوزده + شش =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با پزشک