مهم ترین علل ناباروری در خانم ها چیست؟

علل ناباروری در زنان می تواند با وجود مشکلات راه حل هایی هم نیز داشته باشد. برای اینکه یک بارداری طبیعی اتفاق بیفتد باید اول اسپرم در دهانه رحم قرار گیرد و دهانه رحم این قابلیت را داشته باشد که اسپرم را از خود عبور دهد و به رحم وارد کند و از طرف دیگر تخمکی که از تخمدان آزاد می شود باید وارد لوله رحمی شود و این تخمک و اسپرم در لوله رحمی به هم برسند در این مکان لقاح انجام می شود یک اسپرم وقتی باید تخمک را بارور کند باید از نظر کیفیت مناسب باشد و قابلیت بارورسازی اون تخمک را داشته باشد و بعد که لقاح صورت گرفت آن تخمک لقاح یافته یا جنین باز این مسیر لوله را طی کند .حالاهرجای این روش دچار مشکلاتی شود ناباروری اتفاق می افتد و می بایستی علل ناباروری در زنان را بررسی کرد .

آیا می دانستید که می تون ناباروری را با روش های جدید و متدهای نوین درمان کرد ؟؟؟ دکتر نصرت نقاب متخصص زنان و زایمان متخصص درمان نازایی و فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری می تواند با بهترین روش ها علل ناباروری در زنان را بررسی و نازایی و ناباروری را درمان کند . شما عزیزانی که به هر علتی نابارور هستید می توانید با تماس و مراجعه به دکتر نصرت نقاب به ناباروری خود پایان دهید . جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۳۳۳۶۴۵۵۴-۰۶۱ تماس حاصل فرمائید .
 

علت های ناباروری در زنان

ناباروری علت های مختلفی می تواند داشته باشد در درجه اول رابطه جنسی باید به صورت صحیح انجام شود تا بتوان یک باروری طبیعی داشت در مواردی مانند اختلال روحی و روانی ، بیماری هایی مثل دیابت ، ممکن است ناتوانی های جنسی به وجود آورد و این خود به تنهایی بزرگ ترین مشکل می باشد واگر ما مطمئن شویم که زوجین مشکل در روابط جنسی ندارند و به صورت طبیعی درهرهفته ۳ مرتبه رابطه جنسی برقرار می کنند و بعد از یک سال رابطه صحیحی که هیچ روش جلوگیری در آن وجود نداشته است بارداری اتفاق نیفتاده باشد در این مواقع باید به دنبال علت ها بود .

در یک بارداری طبیعی هم زن و هم مرد دخیل هستند بنابراین علت ها می تواند زنانه و مردانه و یا به صورت مشترک باشد .علت های زنانه را اگر بخواهیم تقسیم بندی کنیم اختلالات تخمک گذاری شایع ترین و رایج ترین علل می باشد که شایع ترین آن هم که  می تواند موجب ناباروری شود سندرم تخمدان پلی کیستیک می باشد . برای اینکه تشخیص داده شود که یک خانم تخمک گذاری دارد یا خیر راه های مختلفی وجود دارد می توان از کیست های تخمک گذاری ال اچ استفاده  کرد – می توان از درجه حرارت بدن در دوران تخمک گذاری متوجه شد که اگر افزایش پیدا کند تخمک گذازی انجام می شود .

ولی بهترین و راحت ترین راه همان سیکل های قاعدگی می باشد . اگر سیکل های قاعدگی مرتب وجود داشته باشد اغلب موارد و نه همیشه می توان گفت تخمک گذاری اتفاق می افتد و برعکس در مواردی که سیکل های قاعدگی نامنظم و دیر به دیر هستند این می توان نشان دهد که تخمک گذاری اتفاق می افتد و این علت رایج ترین علت ها می باشد و بسیار رواج دارد و درمان راحتی هم دارد و به وسیله داروهای تحرک تخمک گذاری می توان این بیماری را درمان کرد .

مسئله دیگری که در تخمگ گذاری جود دارد درواقع کاهش ذخیره تخمدان ها می باشد که بیشتر با افزایش سن به وجود می آید مخصوصا امروزه سن ازدواج بالا رفته است یا اینکه زوجین در اوایل ازدواج قصد بارداری ندارند و بارداری را به تاخیر می اندازند ممکن است با این مشکل مواجه شوند . این باید در نظر گرفته شود باید که آزمایشات ذخیره تخمدانی انجام شود چون اگر همچین اتفاقی بیفتد درمان مشکلی دارد و گاهی اوقات تنها راه درمانی که می توان استفاده کرد از روش های جایگزینی تخمدان می باشد و یا تخمک های اهدایی است .

در برخی مواقع علل ناباروری در زنان اختلالات لوله ای می باشد که لوله های تخمدانی همین طور که گفته شد تخمک و اسپرم در لوله به هم برسند و لقاح انجام شود اگر این لوله ها در هر جایی از مسیر دچار چسبندگی و یا انسداد باشند این اتفاق صورت نمی گیرد . چسبندگی و یا انسداد لوله های رحمی می تواند به علت هایی مانند عفونت  چسبندگی های بعد از اعمال جراحی باشد یا حتی بعد از بارداری های خارج از رحمی می تواند به وجود آید.

علل ناباروری در زنان
علل ناباروری در زنان

تشخیص ناباروری در خانم ها

برای تشخیص علل ناباروری در زنان می توان از روش های مختلفی استفاده کرد . لاپاراسکوپی روش بسیار دقیق تری برای تشخیص می باشد ولی معمولا چسبندگی و انسداد لوله ها باز درمان مشکلی دارد و به راحتی درمان نمی شود و بهترین راه برای کسانی که مشکل لوله ای دارند درمان IVF بهترین راه می باشد . عواملی مانند آندومتریوز می تواند به خاطر  چسبندگی که ممکن است در لگن به وجود آورد و یا کیفیت تخمک ها را پایین بیاورد لوله ها دچار اختلال شود باز این می تواند موجب ناباروری شود .

عوامل دهانه رحم و رخود رحم کمتر رایج می باشد و شایع هستند مثلا ترشحات غیر طبیعی دهانه رحم که مانع از عبور اسپرم به داخل رحم می شود یا عوامل رحمی مانند عوامل آناتومیک رحم یا ضایعات فضاگیری که در داخل رحم می تواند وجود داشته باشند مانند فیبروم های رحمی – پلیپ ها که البته این ها کمترین شیوع را دارند و خیلی کم ممکن است که این ها علل ناباروری باشند .

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

16 + یازده =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک