دلایل ناباروری در مردان چیست؟

علل ناباروری در مردان یکی از مشکلاتی است که موجب می شود بارداری رخ ندهد . مشکل امروزه بسیاری از زوجین ناباروری می باشد و این مسئله تاثیرات بسیاری در زندگی زناشویی آن ها می گذارد . در این مقاله علل ناباروری در زنان و علل ناباروری در مردان را بررسی می کنیم .

علل ناباوری در مردان

  • کسانی که نطفه مردانه دارند .
  • کسانی که نطفه مردانه ندارند .

در کسانی که نطفه مردانه دارند سعی بر این می باشد که علت برطرف شود . شرط لازم برای یک بارداری برقراری رابطه جنسی بسیار سالم می باشد . برخی از افراد که در بارداری خود اختلال دارند یعنی در واقع در این رابطه اختلال دارند یعنی مردانی که دارای ناتوانی جنسی هستند و ضعف جنسی دارند مانند بیماری انزال زودرس .

این گروه قابل درمان هستند یعنی می توان روش های درمان ناباروری را انجام داد . یعنی می توان ناتوانی های جنسی را رفع کرد میتوان بیماری های را که باعث می شوند نطفه در محل و مکان خود قرار نگیرد به طور کل آن را درمان کرد . بسیای از آن ها قابل درمان هستند اگر علل جز بیماری هایی باشد که اختلال هورمون داشته باشند برخی از افراد هستند که هورمون های هیپوفیز آن ها کم می باشد و حس بویایی آن ها کم هستند و ما می توانیم به راحتی با تزریق هورمون و جایگزین کردن هورمون آن ها را رفع کنیم . برخی از افراد هستند که اختلال در خود محل تولید نطفه غده جنسی دارند مثلا کسانی که غده جنسی آن ها نزول پیدا نکرده یا کسانی که انتقال نطفه از غده جنسی به بیرون دچار اختلال هستند مثلا افرادی که به بیماری رایج واریکوسل مبتلا هستند تورم وریدهای غده جنسی که فرد به راحتی اعلام می کند که تازه متوجه این موضوع شده است که غده جنسی چپ و راست خود باهم تفاوت دارد .این بیماری شایع ترین علل ضعف نطفه در مردان می باشد می تواند نطفه را ضعیف کند شکل آن ها را تغییر دهد – حرکت آن ها ضعیف شوند و دارای یک عمل جراحی می باشند که جز موفق ترین جراحی ها در عمل جراحی می باشد .

مردانی که لوله انتقال دهنده آن ها بسته می باشد مثلا  افرادی که می لوله خود را می بندند و مجددا تمایل دارند باز کنند می توان آن را باز کرد و علل را برطرف کرد .

درمان ناباروری در مردان

درمان ها به صورت کلی به ۳ دسته تقسیم می شوند:

درمان های دارویی

کسانی که ضعف نطفه دارند در برخی از افراد پزشک برای این بیماران دارو تجویز می کند . دارو در برخی از بیماران می تواند نطف را قوی کند با اینکه شانس موفقیت این درمان کم می باشد اما در برخی از افراد این روش پاسخگو می باشد . داروهایی هستندکه مشابه هورمون های طبیعی بدن هستند .

درمان های جراحی

مانند عمل جراحی واریکوسل و مانند جراحی باز کردن انتقال دهنده نطفه می باشد . به طور مثال اگر غده هیپوفیز مشکل داشته باشد و اختلال پیدا کرده باشد یکی از علل های ناباروری است و گاهی هیپوفیز بزرگ می شود یا غده ای در داخل آن به وجود می آید که با درمان جراحی و دارویی می توان آن را درمان کرد .

درمان های نوین

علل ناباروری در مردان
علل ناباروری در مردان

درمان طب نوین برای کسانی که نطفه ندارند

برخی از افراد این سوال برای آن ها پیش می آید که آیا درمان طب نوین برای کسانی که نطفه ندارند هم وجود دارد ؟

در سال های گذشته زمانی که نطفه مرد وارد بدن زن می شد و نطفه در آن جا از بین می رفت پزشکان اقدام به برداشتن نطفه می کردند و آن را تمیز می کردند که به این روش درمان ناباروری با IUI می گویند. اماچند سال بعد بررسی کردند که اگر نطفه بسیار ضعیف باشد آیا نیاز است حتما این نطفه را در داخل بدن قرار دهیم ؟

پزشکان روشی را امتحان کردند . یک نطفه مرد را در درون یک ظرف قرار دهند و نطفه خانم هم از طریق لاپاراسکوپی خارج کردند و به این نتیجه رسیدند که در محیط بیرونی نطفه مرد هم می تواند ترکیب شود که به این روش درمان ناباروری با IVF می گویند . اما مسئله دیگری را بررسی کردند این بود که کسانی که نطفه آن ها در محیط بیرونی نتوانست ترکیب شود ، بسیاری از این افراد نطفه آن ها در داخل اندام جنسی بود و نطفه آن را خارج کردند که به این روش درمان ناباروری با میکرواینجکشن می گویند . بسیاری از این افراد با این روش درمان شده اند .

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

6 + ده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک