غربالگری در دوران بارداری

غربالگری در دوران بارداری برای تشخیص اختلالات کروموزومی در جنین انجام می شود . مانند کروموزمی سندروم دارون .حتی برای اختلالات مغزی عصبی جنین می توانیم از این غربالگری استفاده کنیم .

برای این که بخواهیم اطمینان خاطر پیدا کنیم که جنین هیچ گونه مشکلی ندارد و می تواند با سلامت کافی به دنیا آید بایستی غربالگری در دوران بارداری را انجام دهیم . غربالگری در دوران بارداری بسیار حائز اهمیت است و می توان در صورت وجود اختلالات کروموزومی آن را تشخیص داد و اقدامات لازم را انجام داد . دکتر نصرت نقاب فوق تخصص درمان ناباروری در اهواز می باشد و می تواند برای مادرانی که امکان دارد  جنین آن ها دارای اختلالات کرومزومی باشد غربالگری در دوران بارداری را تجویز کند .  جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های ۳۳۳۶۴۵۵۴-۰۶۱ تماس حاصل فرمائید .

غربالگری به صورت خلاصه در دو مرحله انجام می شود :

که حدود ۱۲ هفته انجام می شود .
مرحله اول : یک ازمایش و یک سونوگرافی nt انجام می شود که ضخامت گردن را اندازه می گیریم که این ناحیه در سندرم داون افزایش پیدا می کند .
مرحله دوم : اگر فردی مشکوک به سندرم داون بود و غربالگری را انجام داد در آن زمان غربالگری مرحله دوم را که آزمایش در ۱۶ هفته و سونوگرافی که در ۱۸ هفته انجام می شود .

غربالگری در دوران بارداری
غربالگری در دوران بارداری

اما اگرچه مرحله اول خوب بود مرحله دوم را می توانیم به صورت تنها یک آزمایش تکی انجام دهیم .
سونوگرافی ناهنجاری جنین و آنومالی ها برای تشخیص کلی آنامالی جنین استفاده می شود . و ممکن است آزمایش غربالگری فرد نرمال باشد یعنی سندرم داون وجود نداشته باشد و تنها مشکلات دیگری وجود داشته باشد همچون : دست های بچه مشکل داشته باشد و یا بچه لب شکری و یا نارسایی قلبی داشته باشد پس سونوگرافی ناهنجاری به دلیلی انجام می شود که این اختلالات را تشخیص دهد . یک آزمایش دیگری انجام می شود که همان آزمایش خون می باشد که به شکل کامل می توان این اختلالات کروموزومی را تشخیص داد و برای تمامی افراد این آزمایش شامل نمی شود چون دارای هزینه بالایی است تنها برای بیمارانی که شرایط خاص دارند تجویز می شود و در غیر این صورت همان آزمایش هایی که ذکر شد انجام می شود .

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

یک × 2 =

مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه
تماس با پزشک