لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی چیست؟

ممکن است برای شما هم سوالاتی از این قبیل پیش آمده باشد:

لاپاراسکوپی چیست؟

عمل لاپاراسکوپی نسبت به لاپاراتومی چه مزایا و معایبی دارد؟

در ادامه با ما همراه باشید تا شما را به عمل لاپاراسکوپی بیشتر آشنا کنیم.

لاپاراسکوپی-چیست
لاپاراسکوپی-چیست

بسیاری از مردم تصور می کنند لاپاراسکوپی نوعی لیزر است در صورتی که لزوما اینطور نیست. لاپاراسکوپی در واقع نوعی عمل آندوسکوپی یا جراحی درون بین می باشد. در این روش به جای اینکه برشی بزرگ در زیر شکم یا هر قسمت دیگری ایجاد شود ۳ تا ۴ عد برش کوچک ایجاد می شود.

در این روش ابزار ظریفی مانند دوربین های خاصی به داخل بدن بیمار فرستاده می شود که قابلیت بزرگ نمایی دارد. در این روش از ظریف ترین دوربین ها با دقت بالا و کمترین تعداد برش داخل بدن بیمار مشاهده می شود به همین دلیل احتمال ورود میکروب و ایجاد عفونت بسیار کمتر می باشد.

آیا لاپاراسکوپی بهتر از عمل جراحی باز یا لاپاراتومی می باشد؟

در بسیاری از عمل های جراحی، لاپاراسکوپی بهتر از لاپاراتومی می باشد زیرا تعداد برش ها کمتر و اندازه آنها کوچکتر است در نتیجه خونریزی و درد کمتر است و دوره نقاحت بیمار هم نسبت به عمل های جراحی باز کوتاه تر می باشد.

ولی این مزیت نباید باعث شود که بیمار اصرار به انجام عمل لاپاراسکوپی کند به طور مثال در صورتی که فردی قبلا عمل شده باشد و چسبندگی های زیادی داشته باشد در این حالت ممکن است متخصص زنان ترجیح دهد به جای لاپاراسکوپی عمل جراحی لاپاراتومی را انجام دهد و با ایجاد یک برش مستقیما به رحم دسترسی پیدا کند. بنابراین لاپاراسکوپی در بسیاری از موارد می تواند خیلی بهتر و راحت تر از لاپاراتومی باشد ولی در بعضی بیماری ها بهتر است روش مرسوم لاپاراتومی به کار رود که تشخیص آن بر عمده متخصص زنان می باشد و ترجیحا با متخصص در این زمینه مشورت کنید که هم به لاپاراسکوپی و هم لاپاراتومی تخصص داشته باشد. دکتر نصرت نقاب فوق تخصص نازایی  در اهواز در هر دو نوع این روش ها تبحر لازم را دارند و می توانند براساس بیماری شما بهترین تشخیص را دهند.

مزایای لاپاراسکوپی

  • پرهیز از ایجاد برش های بزرگ
  • ایجاد برش های کوچک به تعداد کم
  • دقت بالا در طول عمل جراحی
  • کاهش میزان خونریزی
  • عدم ایجاد عفونت در بدن
  • کاهش میزان ریسک چسبندگی
  • دستکاری کمتر جراح در طول عمل
عمل جراحی لاپاراسکوپی تحت نظر متخصص حاذق و باتجربه دارای اهمیت بالایی می باشد که دکتر نصرت نقاب فوق تخصص نازایی در اهواز می توانند شما را در این رابطه راهنمایی کنند. در صورت تمایل با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید پیج اینستاگرام ایشان را مشاهده کنید.

عوارض لاپاراسکوپی

تاکنون گزارشی در رابطه با عوارض جدی و خطرناک در عمل جراحی لاپاراسکوپی گزارش نشده است ولی لاپاراسکوپی ایراد کوچکی که نسبت به لاپاراتومی دارد این است که گاهی اوقات چون متخصص زنان مجبور است خیلی با ظرافت و آهسته عمل جراحی را انجام دهد ممکن است مدت زمان عمل طولانی تر شود و بالطبع آن مدت زمان بیهوشی هم طولانی تر گردد.

همچنین به دلیل اینکه به شکم گاز co2 زده می شود تا شکم باز شود بعضی از مواقع ممکن است موجب التهاب شود یا فرد پس از عمل دچار درد در ناحیه شانه و گردن شود که پس ۲ تا ۳ روز برطرف می شود.

عمل لاپاراسکوپی برای چه افرادی مناسب نیست؟

افرادی که بیماری قلبی و ریوی دارند یا سن بالایی دارند ممکن است نتوانند لاپاراسکوپی انجام دهند و نیاز است قبل از عمل پزشک را در جریان بیماری یا داروهایی که مصرف می کنند، قرار دهند.

هزینه لاپاراسکوپی

هزینه لاپاراسکوپی پس از معاینه توسط متخصص زنان قابل تعیین می باشد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات در این زمینه می توانید با شماره های مندرج در سایت دکتر نصرت نقاب متخصص زنان در اهواز تماس حاصل فرمایید.

نتیجه گیری

لاپاراسکوپی نوعی عمل جراحی آندوسکوپی می باشد که توسط دوربین های ظریف و با دقت بالا انجام می گیرد. این روش در بسیاری از بیماری ها موثر می باشد ولی تشخیص نهایی درمان براساس لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی بر عهده متصص زنان و نازایی می باشد.

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

10 + پنج =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک