مراقبت های بعد از زایمان

مراقبت های بعد از زایمان

آیا می دانید پره اکلامپسی چیست؟ و چه نشانه هایی دارد؟

ایا از مراقبت های بعد از زایمان آگاهی دارید؟

در ادامه به توضیح بیشتر مراقبت های بعد از زایمان پرداخته می شود .

عوارض بعد از زایمان

بعد از تولد علائم و نشانه های پره اکلامپسی ظرف ۴۸ ساعت از بین می رود. بهبود بیماری توسط دیورزی که در طی۲۴ ساعت بعد از تولد، روی می دهد اتفاق می افتد.

مشکلات کبدی و هماتوکریت در سندرم HELLP ممکن است مدت طولانی تر باقی بماند.

معمولا کاهش ناگهانی تعداد پلاکت ها که همراه با افزایش LDH و AST است بعد از طبیعی شدن سایر تست ها روی می دهد. به طور کلی تست های آزمایشگاهی غیرطبیعی در سندرم HELLP ظرف ۷۲ تا ۹۶ ساعت طبیعی می شود.

مراقبت بعد از زایمانمراقبت بعد از زایمان

مراقبت بعد از زایمان، از فردی که فشارخون حاملگی داشته باشد با فردی که یک حاملگی طبیعی را سپری کرده است، متفاوت می باشد.

در طول دوره بعد از زایمان، فرد باید از جهت علائم حیاتی، دریافت مایعات و برون ده ادراری، سطح هوشیاری، تونیسیته رحمی و رلکس عمقی تاندون و لوشیا مورد ارزیابی قرار گیرد. تجویز پروفیلاکسی سولفات منیزیم، ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از زایمان، برای جلوگیری از تشنج ادامه می یابد. به علت خاصیت نارکوتیک سولفات منیزیم، تجویز داروهای تضعیف کننده سیستم عصبی مرکزی و بلوک کننده کانال کلسیم باید با احتیاط انجام پذیرد.

در صورتی که هیچ تشنجی قبل از زایمان رخ ندهد ممکن است تشنج بعد از زایمان روی دهد. پرستار باید فرد را از نظر علائم پره اکلامپسی مانند سردرد، تاری دید و درد اپی گاستر ارزیابی نماید.

اکلامپسی بعد از زایمان

اکلامپسی دیررس بعد از زایمان، به اکلامپسی گفته می شود که ۴۸ ساعت بعد از زایمان و قبل هفته چهارم بعد از زایمان روی دهد. این افراد ممکن است که علائم کلینیکی پره اکلامپسی را هنگام زایمان یا بلافاصله بعد از زایمان نشان دهند. گرچه افرادی هستند که علائم اکلامپسی و تشنج در آنان ۴۸ ساعت بعد از زایمان روی می دهد.

خانمی که مبتلا به پره اکلامپسی است، قادر به تحمل از دست دادن مقدار زیادی خون در دوران بعد از زایمان، به علت غلظت خون بالا نخواهد بود. اکسی توسین و پروستاگلندین ها برای کنترل خونریزی، مورد استفاده قرار می گیرند.

مشتقات ارگوت (مانند ارگوترات و مترژین) کنتراندیکاسیون دارند زیرا سبب افزایش فشار خون می شوند. بهبودی بعد از زایمان ممکن است به علت نتایج فیزیولوژیک بستری شدن طولانی، طول بکشد.

مراقبت اطرافیان

پرستار باید فرد را هنگامی که از تخت بعد از یک بستری طولانی، بلند می شود همراهی نماید و همچنین فرد را از جهت علائمی مانند ضعف، سرگیجه، تنگی نفس و درد ماهیچه بررسی نماید. فرد نیاز به این اطمینان دارد که اثرات فیزیولوژیکی بستری بعد از اینکه فعالیت هایش را از سر گرفت بهبود می یابد. باید یک حمایت عاطفی برای فرد از طرف خانواده در طول این دوره پراسترس به عمل آید. مکانیسم های سازگاری مناسب برای آنها باید ارزیابی و شروع شود در صورتی که پره اکلامپسی شدید باشد، نوزاد ممکن است به علت پره ماچور بودن، در مراقبت های پرستاری ویژه بستری باشد.

فرد و خانواده وی ممکن است در مورد بقای نوزادشان نگران باشند و نوسانات روز به روز وضعیت نوزاد می تواند سبب مشکلات عاطفی آنها گردد.

عمل زایمان فیزیولوژیک تحت نظر متخصص حاذق و باتجربه دارای اهمیت بالایی می باشد که دکتر نصرت نقاب فوق تخصص نازایی در اهواز می توانند شما را در این رابطه راهنمایی کنند. در صورت تمایل با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید پیج اینستاگرام ایشان را مشاهده کنید.

استرس بعد از زایمان

استرس فرد می تواند با توانایی فرد در گرفتن اطلاعات و عمل به آنها کاهش یابد. بنابراین هنگام ترخیص، پرستار باید توصیه های مکتوب لازم را به فرد و خانواده اش بدهد. فرد و خانواده وی باید بدانند که احتمال پره اکلامپسی در حاملگی بعدی او، ۷ برابر افزایش می یابد و به همین دلیل نیاز به مراقبت های پره ناتال کامل برای ارزیابی و مداخله لازم و به موقع ضروری خواهد بود.

مقالات مرتبط

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

18 + نوزده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک