پره اکلامپسی چیست؟

پره اکلامپسی یک اختلال فشار خون بسیار جدی است که فقط در زنان باردار بعد از هفته ۲۰ بارداری یا در اوایل دوره پس از زایمان اتفاق می افتد ، در حین زایمان یا پس از زایمان اتفاق می افتد. این عارضه ناشی از جریان غیر طبیعی خون در جفت است. شایع ترین علامت تورم غیر معمول است. پزشک شما فشار خون شما را در هر ویزیت قبل از زایمان بررسی می کند و در صورت بالا بودن آن، آزمایش پروتئین در ادرار شما را انجام می دهد. اگر پره اکلامپسی دارید، احتمالاً به شما دارو داده می شود. اگر علائم شما شدید شد یا جنین شما خوب نشد، برای زایمان در بیمارستان بستری خواهید شد.

زنانی که مبتلا به پره اکلامپسی تشخیص داده شده اند، فشار خون بالا و حداقل یکی از موارد زیر دارند:

 • پروتئین در ادرار
 • اختلال عملکرد کلیه یا کبد
 • تعداد کم پلاکت ها
 • مایع در ریه ها
 • تغییرات عصبی

بیشتر اوقات، پره اکلامپسی زنان در سه ماهه سوم بارداری را تحت تاثیر قرار می دهد. ما بیمارانی داشته ایم که در اوایل سه ماهه دوم به پره اکلامپسی مبتلا شده اند، اما این معمولاً در زنانی که به دلیل مشکلات پزشکی زمینه ای در معرض خطر هستند، رخ می دهد .پره اکلامپسی می تواند هر سیستم اندامی در بدن را تحت تاثیر قرار دهد. کلیه و کبد بیشترین خطر را برای آسیب ناشی از پره اکلامپسی دارند. خونریزی نیز یک خطر است زیرا پره اکلامپسی می تواند سلول هایی به نام پلاکت ها را که برای لخته شدن خون شما لازم هستند، تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر این، بسیاری از زنان به دلیل تغییرات در مغز، سردرد و اختلالات بینایی را تجربه می کنند.

هنگامی که پره اکلامپسی تشخیص داده شد، تنها با زایمان می توان آن را درمان کرد. ما به طور قطع نمی دانیم که چه چیزی باعث پره اکلامپسی می شود. اما باور عمومی این است که زمانی اتفاق می افتد که جفت به طور مناسب با رحم ارتباط نداشته باشد.

کدام دسته از خانم ها به پره اکلامپسی مبتلا می شوند؟

پره اکلامپسی اغلب زنانی را تحت تاثیر قرار می دهد که:

 • کمتر از ۲۵ سال یا بیشتر از ۳۵ سال سن دارند.
 • چاق هستند.
 • فشار خون بالا، دیابت، لوپوس یا سایر بیماری های خود ایمنی از قبل وجود داشته باشد.

علائم پره اکلامپسی

علائمی که نشان می دهد ممکن است به پره اکلامپسی مبتلا شوید، بسیار آسان است که نادیده گرفته می شوند. اگر باردار هستید، در صورت بروز هر یک از علائم زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • سردرد شدید
 • بینایی تغییر می کند.
 • تورم دست ها و پاها (در دوران بارداری مقداری تورم در پاها و پاها انتظار می رود)
 • درد بالای شکم (گاهی اوقات با سوزش سر دل اشتباه گرفته می شود)

در بین تمام بیماران معمولاً یک شباهت وجود دارد. برخی از زنان هیچ چیز عجیبی را احساس نمی کنند، حتی اگر فشار خون آنها افزایش یافته باشد یا در ادرار پروتئین وجود داشته باشد. فقط احساس خوبی ندارند یا سردرد دارند.

چگونه به زنان مبتلا به پره اکلامپسی کمک کنیم؟

اولین کاری که انجام می دهیم این است که وضعیت بیمار را به عنوان خفیف یا شدید طبقه بندی می کنیم. زنان با ویژگی های شدید دارای فشار خون بالاتر از ۱۶۰/۱۱۰، تعداد پلاکت کم، مایع در ریه ها یا مشکلاتی در عملکرد کلیه یا کبد خود هستند.

بر اساس شدت شرایط، ما یک برنامه بازی برای هر بیمار ایجاد می کنیم. البته هر چه زمان بیشتری برای بیمار و نوزادش بخریم بهتر است. اما تعادل وجود دارد انتظار برای بهبود شانس عملکرد نوزاد به معنای به خطر افتادن این احتمال است که مادر ممکن است خودش بیمار شود. اگر ویژگی های شدید وجود نداشته باشد، حداقل ۳۷ هفته برای زایمان در نظر گرفته شده است.

هنگامی که یک زن مبتلا به پره اکلامپسی تشخیص داده می شود، احتمالا تا زمان زایمان در بیمارستان می ماند. حتی اگر علائم شدید وجود نداشته باشد، پره اکلامپسی می تواند به طور ناگهانی بدتر شود، بنابراین ما این زنان را از نزدیک تحت نظر داریم. هیچ دارویی نمی تواند پره اکلامپسی را درمان کند.

عوامل خطر و علائم پره اکلامپسی

چندین عامل خطر برای پره اکلامپسی وجود دارد. واضح ترین آن اگر قبلا آن را تجربه کرده باشید. اگر با بارداری قبلی دچار پره اکلامپسی شده اید، احتمال اینکه دوباره به آن مبتلا شوید بسیار بیشتر است، بنابراین ما در طول قرارهای قبل از زایمان شما روند فشار خون شما را از نزدیک مشاهده خواهیم کرد.

علاوه بر این، پره اکلامپسی اغلب زنانی را تحت تاثیر قرار می دهد که:

کمتر از ۲۵ سال یا بیشتر از ۳۵ سال سن دارند.

چاق هستند.

فشار خون بالا، دیابت، لوپوس یا سایر بیماری های خود ایمنی از قبل وجود داشته باشد.

پس از زایمان، فشار خون بیمار معمولاً طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت به سطح ایمن‌تر باز می‌گردد. برای برخی از زنان، ممکن است تا ۱۲ هفته طول بکشد – ما برای درمان این بیماران دارو تجویز می کنیم.

وقتی بارداری تمام می شود داستان تمام نمی شود. تحقیقات نشان داده است که ابتلا به پره اکلامپسی یا سایر عوارض بارداری می تواند خطر بیماری قلبی در آینده را پیش بینی کند.

پیشگیری از ابتلا به پره اکلامپسی

هیچ راهی برای پیشگیری از پره اکلامپسی وجود ندارد. مطالعاتی انجام شده است که در آن زنان از آسپرین، کلسیم یا سایر داروهای رقیق‌کننده خون استفاده می‌ کنند، اما هیچ اثری نشان داده نشده است. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از خطر خود آگاه باشید و علائم مربوط به آن را به متخصص زنان خود گزارش دهید.

منبع:

https://utswmed.org/medblog/preeclampsia/

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

3 × 1 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک