کولپوسکوپی در اهواز

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چیست ؟ و برای چه مواردی کاربرد دارد ؟

آیا انجام کولپوسکوپی دلیل بر داشتن سرطان رحم است ؟

امروزه برای تشخیص بیماری ها روش های بسیاری پیشنهاد می شود که با استفاده از آن می توان به تشخیص درست تر و دقیق تر بیماری ها رسید . در این بخش ما به توضیح بیشتر کولپوسکوپی می پردازیم .

کولپوسکوپی یک روش برای بررسی دهانه رحم و واژن است . این روش زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که جواب آزمایش پاپ اسمیر غیر نرمال باشد .

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چیست ؟

کولپوسکوپی کاربرد های گوناگونی دارد که می توان به مواردی اشاره کرد از جمله:  مشاهده دهانه رحم و یا سرویکس ، دستگاه ژنیتال تحتانی و ناحیه آنو ژنیتال که با استفاده از بزرگنمایی و نور کافی ، پس از اضافه کردن چند محلول صورت می گیرد تا به کمک آن بتوانیم نمای غیر طبیعی که ممکن است وجود داشته باشد را مشاهده نماییم و از مناطقی که ضایعه ای در آن وجود دارد ، نمونه برداری انجام شود .

چرا کولپوسکوپی انجام می شود؟

  • نتایج غیر طبیعی پاپ اسمیر .
  • رشد غیر طبیعی در رحم و دهانه رحم و یا واژن
  • پس از نزدیکی خونریزی وجود داشته باشد .

مزایای کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک روش تشخیصی بوده که برای بیماری ها و ضایعات دهانه رحم انجام می شود که در واقع جراح هنگام معاینه مشکوک بوده و در پایپ های پر خطر HPV یا همان زگیل تناسلی گزارش شود (پایپ ۱۶ و ۱۸ ) و یا التهاب مزمنی که بعد از ۶ ماه تداوم داشته باشد و با معاینه عادی و یا پاپ اسمیر ، پزشک نمی تواند به تشخیص درست برسد . در این صورت لازم بوده با بزرگنمایی با کولپوسکوپی بررسی شود تا تشخیص قطعی حاصل شود .

موارد استفاده از کولپوسکوپی

کولپوسکوپی به دلایل مختلف انجام می شود که متخصص زنان می تواند با معاینه بیمار و گرفتن شرح حال ، به این تشخیص برسد . بهتر است برای موارد ذکر شده زیر کولپوسکوپی انجام شود .

  • در افرادی که پاپ اسمیر غیر طبیعی دارند .
  • یافته های غیر طبیعی در تست های غربالگری داشته اند مانند زگیل ناحیه تناسلی یا HPV در آن ها وجود دارد .
  • سرویکس غیر نرمال هنگام معاینه دیده می شود .
  • افرادی که خونریزی و یا لکه بینی پس از نزدیکی دارند.
  • خونریزی غیرقابل توجیه بین قاعدگی ها دارند .
  • افرادی که ترشحات مداوم و یا بدون دلیل دارند .

موارد مهم تشخیص کولپوسکوپی

برای تست غیر طبیعی باید چکار کرد ؟

باید بدانید که جواب پاپ اسمیر غیر طبیعی خیلی شایع است و اغلب خانم هایی که پاپ غیر طبیعی دارند ، مسطلزم داشتن سرطان دهانه رحم نیست . در این موارد پزشک متخصص برای پیگیری بیشتر معمولا تست دیگری انجام می دهد تا از وجود بیماری مطمئن شود . که بسته به جواب تست ممکن است نیاز به انجام آزمایش HPV تست باشد که در این تست بررسی می شود آیا عفونت با ویروس HPV یا زگیل تناسلی که ایجاد سرطان دهانه رحم می کند ، وجود دارد یا نه .

بر طبق نتیجه ممکن است توصیه شود پاپ اسمیر تکرار شود و یا لازم بداند بیمار تست دیگری به نام کولپوسکوپی انجام دهد .

درمان بیماری زنان و تشخیص درست نوع بیماری اهمیت بالایی دارد . دکتر نصرت نقاب فوق تخصص نازایی در اهواز در درمان آن و انواع بیماری زنان دارای تبحر هستند. در صورت تمایل با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید پیج اینستاگرام ایشان را مشاهده نمایید.

مراقبت های قبل از کولپوسکوپی

برای انجام کولپوسکوپی مواردی است که رعایت کردن آن خالی از سود نیست  و بیمار را با آرامش بیشتر دعوت می کند . مانند توضیح دادن پزشک در مورد چگونگی انجام کولپوسکوپی که می تواند باعث حفظ خونسردی بیمار شود . بیمار در این مرحله اگر باردار است و یا احتمال بارداری می دهد باید پزشک خود را از این موضوع آگاه کند .

انجام این تست نباید در دوران قاعدگی صورت گیرد و اگر در ابتدا و انتهای قاعدگی می تواند بدون اشکال باشد که در هر صورت باید به پزشک خود اطلاع دهید . بهتر است قبل از تست مثانه و روده ها خالی باشند و از دوش گرفتن و داشتن رابطه جنسی یک تا دو روز قبل از انجام تست ، خودداری شود .

این موارد کمک می کند روند انجام آزمایش به درستی پیش رود و نتیجه درستی حاصل شود . عموما پزشک بر طبق شرایط جسمانی بیمار توصیه های لازم را ارائه می دهد . در این زمینه بهترین متخصص زنان در اهواز یکی از مواردی است که می تواند به یاری شما آید .

چگونگی کولپوسکوپی

برای انجام این تست پزشک متخصص دهانه رحم بیمار را زیر دستگاه مثل میکروسکوپ مشاهده می کند و با استفاده از این وسیله می تواند با جزییات بیشتر و ظریف تر ، به بررسی دهانه رحم بپردازد و بتواند نمونه برداری دقیق تری از مناطق مشکوک به عمل آورد و سپس این نمونه را به آزمایشگاه فرستاده تا درمان های مورد نیاز انجام شود . با کمک پاپ اسمیر می توان ضایعات سرطانی و یا پیش سرطانی  دهانه رحم را کشف نمود .

عوارض کولپوسکوپی

انجام کولپوسکوپی عارضه خاصی به دنبال ندارد و اگر موارد نادری را بخواهیم ذکر کنیم می توان به خونریزی که بیشتز از دو هفته ادامه می یابد یا تب و لرز و درد لگن اشاره کرد . در موارد محدودی نیز عفونت همراه با ترشحات زرد و بد بو گزارش شده است .

کولپوسکوپی درد دارد ؟

برای بیمارانی که از انجام این تست واهمه دارند باید ذکر کرد کولپوسکوپی بدون درد است و بعد از انجام آن که حدودا ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طوی می کشد می تواند به فعالیت روزمره خود بپردازد .

کلام آخر

با توجه به موارد ذکر شده در صورت داشتن علائم غیر طبیعی بدون اینکه احساس نگرانی کنید و دچار تشویش شوید ، به متخصص زنان خوب مراجعه نمایید و با کسب اطلاعات لازم و مشاوره های مناسب ، جهت پیشگیری و درمان اقدامات لازم را انجام دهید .

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

20 − 1 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک