تاثیر تخمک گذاری در ناباروری

امروزه ۳۰ تا ۴۰ درصد از موارد ناباروری به دلیل اختلالات اولاسیون رخ می دهند و اختلال عملکرد قاعدگی در ۲۰ – ۱۸ درصد از کل جمعیت وجود دارد . وجود تاریخچه ای از اولیگومنوره ، آمنوره ، پلی منوره ، یا خونریزی رحمی عملکردی می تواند نشانه ای از اختلالات اوولاسیون باشد . حتی قاعدگی های منظم ماهانه هم ممکن است با عدم تخمک گذاری همراه باشد . اگر چه سیکل های قاعدگی در زنان دارای قاعدگی های منظم ماهانه هر ۴ هفته با علائم قبل از قاعدگی نظیر تورم پستان ها و دیس منوره توام با اوولاسیون همراه می باشد .

تاثیر تخمک گذاری در ناباروری

طول سیکل قاعدگی

طول سیکل قاعدگی طبیعی ۳۵ – ۲۱ روز است و متوسط آن ۲۹ – ۲۷ روز است. تغییرات طول قاعدگی عموما مربوط به فاز فولیکولار بین ۱۹ – ۷ روز متفاوت است و فاز لوتئال اغلب ۱۴ روز ثابت است . حتی زنان دارای قاعدگی منظم هم ممکن است دچار عدم تخمک گذاری باشند.

پنجره باروری

یک فاصله ۶ روز در سیکل قاعدگی با پایان در روز تخمک گذاری است . اسپرم ۶ روز در موکوس سرویکال استروژنیزه زنده می ماند. گر چه تخمک فقط برای یک روز قابلیت باروری دارد . نزدیکی روزانه در روزهای ۱۷ – ۱۰ سیکل احتمالا منجر به باردای می شود. البته برخی زنان هم درخارج از این محدوده باردار می شوند . هفته ای ۳ – ۲ بار نزدیکی زمان بندی شده به زنان توصیه می شود. مدت پرهیز جنسی قبل از پنجره باروری مشخص نیست.

برای آشنایی بیشتر می توانید مقالات درمان تنبلی تخمدان در اهواز و درمان ناباروری در اهواز را مطالعه نمایید.

روش های اثبات تخمک گذاری

روش های اثبات تخمک گذاری عبارتند از :

  • مانیتورینگ هورمون لوتئیزان
  • درجه حرارات بازال بدن
  • اندازه گیری غلظت پروژسترون سرم در میانه فاز لوتئال
  • مانیتورینگ با سونوگرافی

در ادامه به توضیح برخی از این موارد پرداخته می شود .

درجه حرارت بازال بدن

این روش ، ارزانترین راه برای اثبات اوولاسیون است. در این روش ، زن هر روز صبح قبل از برخواستن از خواب درجه حرارت بدن خود را با یک ترومومتر از راه دهان یا مقعد ثبت می کند . عواملی که با نتایج تست تداخل ایجاد می کنند عبارتند از خوردن یا آشامیدن، سیگار کشیدن، شروع فعالیت و الگوی نامنظم خواب.

اساس تست مثبت درجه حرارت بر تروموژنیک بودن پروژسترون استوار است. بعد از اوولاسیون ترشح پروژسترون توسط جسم زرد سبب افزایش درجه حرارات بدن می شود.

موکوس سرویکس

در طی روزهای پنجره باروری ترشحات سرویکال شفاف و لغزنده اند و در سایر زمان ها خشک و چسبیده اند . حداکثر حجم موکوس سرویکس ۳ -۲ روز قبل از تخمک گذاری است .

دوقلوزایی تحت نظر متخصص حاذق و باتجربه دارای اهمیت بالایی می باشد که دکتر نصرت نقاب فوق تخصص نازایی در اهواز می توانند شما را در این رابطه راهنمایی کنند. در صورت تمایل با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید پیج اینستاگرام ایشان را مشاهده کنید.

مانیتورینگ هورمون LH

۲ ساعت بعد از به حداکثر رسیدن هورمون LH ، این هورمون در ادرار قابل شناسایی است. کیت های تجاری LH در آستانه ۵۰ – ۳۵ میلی یونیت در میلی لیتر LH را شناسایی می کنند . اوولاسیون حداکثر تا ۴۸ ساعت بعد از شروع افزایش LH رخ می دهد. اندازه گیری ۲ بار در روز ایده آل است .

کلام آخر

بخشی از روش های اثبات تخمکذاری معرفی گردید با توجه به نکات مورد نظر و آزمایشات لازم توسط متخصص زنان و ناباروری می توان در زمان مناسب اقدامات لازم را انجام داد .

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

پانزده − یک =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با پزشک