خونریزی بعد از یائسگی

خونریزی بعد از یائسگی

آیا خونریزی بعد از یائسگی خطرناک است؟

آیا خونریزی پس از یائسگی را باید جدی بگیریم؟

برخی خانم ها پس از یائسگی دچار خونریزی می شوند به همین دلیل لازم دیدیم در این مقاله درباره خونریزی بعد از یائسگی مطالبی را ارائه نماییم.

خونریزی-بعد-یائسگی
خونریزی-بعد-یائسگی

علائم یائسگی چیست؟

به طور کلی علائم یائسگی به ۴ دسته تقسیم می شوند:

  • علائم عروقی که بیمار به صورت گرگرفتگی آن را احساس می کند که شایع ترین نشانه یائسگی محسوب می شود. به این صورت که پوست بیمار در نواحی سر، صورت و گردن قرمز می شود که می تواند با تپش شدید و تعریق نیز همراه باشد. حتی ممکن است باعث بروز اختلال در خواب نیز شود.
  • علائمی که به دلیل کاهش استروژن و اثر آن بر روی مسیر ناحیه تناسلی خانم یائسه اتفاق می افتد و باعث ایجاد خشکی، سوزش و عفونت های مکرر در خانم های یائسه می شود.
  • علائم ادراری زیرا به علت نزدیک بودن مجرای ادرار به مجرای تناسلی، مجرای ادراری هم بی نصیب از کاهش استروژن نمی ماند و فرد دچار علائمی مانند بی اختیاری ادرار پس از عطسه، سرفه و خندیدن می شود. همچنین فرد دچار سوزش ادرار و عفونت های مکرر ادراری نیز می شود.
  • علائمی که بیشتر بر روی خلق و خوی بیمار تاثیر می گذارند که می تواند در اثر کاهش استروژن، بی اختیاری ادرار، خشکی واژن، عفونت، بی خوابی و… در خانم یائسه اتفاق بیفتد.

در صورتی که بتوان هرکدام از این ها را کنترل کرد، علائم عروقی مانند گرگرفتگی به تدریج کمتر می شود ولی علائم خشکی واژن و ادراری با افزایش سن بیمار افزایش یافته و باعث آزار بیمار می شوند. بنابراین می توان این علائم را کاهش داد یا در برخی موارد هم یائسگی را برای مدتی به تاخیر انداخت.

همچنین در حال حاضر با وجود تکنولوژی های جدید می توان مشکلاتی مانند خشکی واژن یا مشکلات ادراری را برطرف کرد.

درمان خونریزی بعد از یائسگی بسیار حائز اهمیت می باشد و  دکتر نصرت نقاب فوق تخصص نازایی در اهواز در درمان آن دارای تبحر بالایی هستند. در صورت تمایل با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید پیج اینستاگرام ایشان را مشاهده کنید.

علت خونریزی بعد از یائسگی

پس از یائسگی به دلیل اینکه تخمدان دیگر عملکردی ندارد بنابراین ما اصلا انتظار نداریم که هیچ گونه خونریزی اتفاق بیفتد. هرگونه خونریزی که پس از یائسگی اتفاق بیفتد نیاز به بررسی و معاینه توسط متخصص زنان دارد البته شایع ترین علت خونریزی های پس از یائسگی، خشکی و نازکی مجاری تناسلی و داخل رحم می باشد و ممکن است به همین دلیل خونریزی اتفاق بیفتد ولی تشخیص آن بر عهده پزشک می باشد.

درمان خونریزی بعد از یائسگی

در صورتی که علت خونریزی بعد از یائسگی، خشکی واژن باشد درمان آن تزریق استروژن موضعی می باشد یعنی تزریق هورمون موضعی که به رشد آن کمک کند و نازکی مجاری تناسلی و داخل رحم را برطرف کند. اما لازم است در صورت مشاهده خونریزی بعد از یائسگی حتما به متخصص زنان مراجعه شود تا پاپ اسمیر و سونوگرافی واژینال انجام شود و در صورتی که ضخامت داخل رحم زیاد و در حدود ۴ الی ۵ میلی متر باشد حتما باید کورتاژ تشخیصی و بیوپسی آندومتر انجام شود. عزیزان اهوازی جهت انجام تست پاپ اسمیر در اهواز می توانند به مطب دکتر نصرت نقاب مراجعه نمایند.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی علت خونریزی بعد از یائسگی پرداختیم و روش های درمان آن را بررسی کردیم. همچنین در صورتی که خانمی دچار این مشکل شد لازم است فورا برای معاینه به متخصص زنان مراجعه نماید. عزیزان ساکن اهواز در صورت ابتلا به این بیماری می توانند با شماره های مندرج در سایت دکتر نصرت نقاب متخصص زنان در اهواز تماس حاصل فرمایند.

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

15 − سیزده =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک