درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان

کیست تخمدان چیست؟

کیست های تخمدان ضایعاتی هستند که روی سطح تخمدان ایجاد می شوند.

درمان-کیست-تخمدان

درمان-کیست-تخمدان

علائم کیست تخمدان

کیست های تخمدان ممکن است دارای علائمی غیر حاد یا مزمن باشد که عبارتند از:
۱- فردی که دارای کیست تخمدان می باشد ممکن است که احساس فشار یا درد در لگن خود کند یا ممکن است این درد به سمت قسمت تحتانی کمر نیز تیر بکشد بنابراین یکی از علل دردهای مبهم لگنی ممکن است به دلیل وجود کیست تخمدان باشد.
۲- در خانم هایی که ازدواج کرده اند درد حین نزدیکی نیز از علائم دیگر آن می باشد به خصوص اگر پس از آن خونریزی ایجاد شود.
۳- گاهی ممکن است اندازه کیست تخمدان بسیار بزرگ شود که در این صورت می تواند به صورت یک توده یا برجستگی در داخل شکم بروز کند و فرد احساس کند که اندازه شکمش بزرگ شده است.
۴- در صورتی که کیست تخمدان بزرگ شود می تواند به ارگان های مجاور مانند روده ها فشار وارد کند و باعث بروز مشکلاتی در دفع ادرار و مدفوع شود.
۵- برخی از کیست های تخمدان باعث ترشح هورمون می شوند و می توانند باعث بهم خوردن نظم قاعدگی نیز شوند.

درمان کیست تخمدان در خانم ها بسیار حائز اهمیت می باشد و  دکتر نصرت نقاب فوق تخصص نازایی در اهواز در درمان کیست تخمدان دارای تبحر بالایی هستند. در صورت تمایل با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید پیج اینستاگرام ایشان را مشاهده کنید.

عوارض کیست تخمدان

۱- گاهی اوقت این کیست ها سبب ایجاد عوارض خاصی می شوند که حاد هستند و باید مورد توجه قرار گیرند. این علامت حاد ممکن است درد ناگهانی و بسیار شدید در شکم باشد.
۲- ممکن است کیست تخمدان بسیار بزرگ باشد و پاره شود سپس محتویات آن درون شکم بریزد و باعث بروز تحریک در داخل شکم شود.
۳- ممکن است کیست تخمدان خونریزی کند و این خونریزی بند نیاید.
۴- کیست به قدری بزرگ باشد که باعث چرخش و پیچ خوردن تخمدان حول پایه اش شود که به این حالت پیچ خوردگی تخمدان گفته می شود.

روش های درمان کیست تخمدان به چه صورت می باشد؟

خوشبختانه حدود ۹۰ درصد کیست های تخمدان از نوع خوش خیم هستند که تعداد بسیار زیادی از آن ها فانکشنال هستند که این نوع کیست تخمدان به صورت خود به خود ایجاد شده و خوشبختانه بدون درمان بهبود می یابند. همچنین داخل کیست های فانکشنال ممکن است خونریزی رخ دهد، سایز آنها بزرگ شود، به دور خود پیچ بخورند که در این صورت نیاز به عمل جراحی به صورت اورژانسی دارند.
یک سری دیگر از آنها کیست های مویی تخمدان هستند که برای درمان آنها نیاز به جراحی می باشد.
درمان کیست تخمدان آندومتریوما یا شکلاتی هم باید حتما به وسیله جراحی انجام گیرد.
دسته کوچکی از کیست های تخمدان وجود دارند که نیاز به درمان و پیگیری دارند. این نوع کیست های تخمدان معمولا به صورت طبی درمان می یابند در غیراینصورت برای درمان نیاز به جراحی دارند.
نوع دیگری از کیست های تخمدان وجود دارند که پس از تشخیص حتما باید به وسیله جراحی برداشته شوند.
با وجود اینکه گفته شد اغلب کیست ها خوش خیم هستند ولی دکتر نصرت نقاب متخصص زنان در اهواز توصیه می کنند با مشاهده علائم کیست تخمدان یا تشخیص آن در سونوگرافی فورا برای درمان کیست تخمدان به متخصص زنان مراجعه نمایید تا پزشک با توجه به نوع کیست تخمدان بهترین روش درمان کیست تخمدان را به صورت طبی یا جراحی تعیین نماید.
همچنین لازم به ذکر می باشد که جراحی ارج در بیماران ، لاپاراسکوپی کیست تخمدان می باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی علائم کیست تخمدان و عوارض احتمالی آن پرداختیم. همچنین توصیه می شود در صورت مشاهده این علائم جهت درمان کیست تخمدان به متخصص زنان مراجعه نمایید.

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf

عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

پنج × 4 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک