نقش اسپرم در IVF

امروزه روش های مختلفی برای درمان ناباروی وجود دارد یکی از آن ها که بسیار درصد بالایی در تعیین جنسیت . درمان نازایی دارد ، روش درمانی IVF است . در این روش علاوه بر آزاد شدن تخمک ، اسپرم نیز باید شرایطی را دارا باشد که در ادامه به توضیح مختصر آن می پردازیم .

نقش اسپرم در IVF

در ابتدا ، روش آماده سازی اسپرم برای انجام IVF شامل شستشوی مکرر اسپرم ها همراه با رقیق سازی منی با محیط کشت غنی شده با پروتئین ، سپس سانتریفیوژ و سوسپانسیون کردن دوباره رسوب اسپرم بود . این تکنیک به این دلیل که امکان دارد منجر به آسیب اکسیداتیو اسپرم توسط رادیکال های آزاد اکسیزن گردد ، مورد انتقاد واقع شده است .

در تکنیک باردرای به روش میکرواینجکشن یا ICSI پس از قرار دادن اسپرم در یک قطره حاوی محیط کشت در زیر روغن ، اسپرم ها از سطح تماس محیط کشت – روغن برداشته می شوند . بعضی از افراد کانال هایی را تولید می کنند تا قطرات کوچک تری را برای این منظور outlying تمامی ظروف پلاستیکی ، شیشه ای و محیط های کشت باید از نظر سمیت برای اسپرم و جنین چک شوند . ممکن است اسپرم در تماس با پلاستیک بی حرکت شود . انواعی از محیط ها جهت آماده سازی اسپرم برای IVF مناسب هستند . محیط کشتی که انتخاب می وشد ، باید از نظر ترکیب گازی متعادل شده باشد و دما باید همواره در ۳۷ درجه سانتیگراد ثابت نگه داشته شود. اگر برای انجام تکنیک های ART انسانی به جای یک منبع پروتئین مناسب و قابل دسترس تجاری از یک منبع پروتئین دست ساز از سرم استفاده می شود ، فرد اهدا کننده باید از نظر بیماری های ویروسی از جمله : ویروس نقص ایمنی انسانی ( HIV ) و هپاتیت بررسی شود . در هر حال ، به علت خطر انتقال بیماری های شناخته شده و ناشناخته ف استفاده از نمونه های سرم ذخیره شده زیاد توصیه نمیشود . غیر فعال سازی حرارتی ، برای حذف عفونت های قابل انتقال در نمونه سرم اطمینان بخش نیست .

تشخیص علت خونریزی رحم بعد از قاعدگی بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا یکی از علل سقط مکرر جنین محسوب می شود.  دکتر نصرت نقاب فوق تخصص نازایی در اهواز می توانند شما را در این رابطه راهنمایی کنند. در صورت تمایل با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید پیج اینستاگرام ایشان را مشاهده کنید.

 

آماده سازی اسپرم

جهت انجام ICSI ممکن است اسپرم یا اسپرماتید طویل از مجرای تولید مثلی مذکر از طریق آسپیراسیون اسپرم از اپیدیدیم با جراحی کوچک ، اسپیراسیون اسپرم از اپیدیدیم از طریق پوست ، بیوپسی باز بیضه یا آسپیراسیون با سوزن ظریف بیوپسی و دیگر تکنیک ها به دست آید . آماده سازی بیوپسی که از طریق سوزن ظریف بیوپسی تهیه شده است با استفاده از سوزن های ریز با ضخامت مناسب انجام می شود . در مواردی که مقدار بافتی که طی بیوپسی تهیه شده زیاد باشد ، می توان از لوازم بزرگتری مانند : تیغ بیستوری استریل یا هاون استریل هموژنایزر برای له کردن بافت مورد نظر استفاده کرد .

انتخاب اسپرم مناسب

هنگامی که در ICSI از اسپرم غیر متحرک استفاده می کنیم ، اغلب با میزان پایین لقاح همراه است . بنابراین باید تلاش کرد تا این اطمینان حاصل شود که اسپرم زنده تزریق می شود . مواردی گزارش شده اند که حرکت اسپرم را افزایش دهند . از پنتوکسی فیلین در ART استفاده شده است . حداکثر دوز موثر پنتوکسی فیلین بین mmol/L 3/0 تا ۶/۰ است و بسیاری از گروه ها ۶/۳ را استفاده می کنند . گزارشات نشان داده است که پنتوکسی فیلین نسبت به کافئین یا دوکسی آدنوزین محرک قوی تری برای حرکت و سرعت اسپرم است .

دکتر نصرت نقاب

فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf عضوانجمن ناباروری ایران رتبه برتر کنکور ورودی دانشکده پزشکی شیراز بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان از دانشکده علوم پزشکی همدان فلوشیپ فوق تخصصی ناباروری وivf از پژوهشکده علوم تولید مثل یزد برگزیده هفتمین کنگره بین المللی علوم تولید مثل و دومین کنگره ژنتیک تولید مثل یزد سال ۲۰۱۷ سخنرانی در مورد شکست مکرر لانه گزینی در سال ۹۴ که توسط مرکز تحقیقات ناباروری دانشگاه علوم پزشکی یزد برگزار گردید.

پاسخ

سه × 2 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با پزشک